#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Wall Street prohrála

12. prosince 2013

Nová regulace volný trh neomezí – žádný neexistuje

Takřka pět let poté, co byl poprvé navržen, definitivně vstupuje v platnost takzvaný Volckerův předpis. Jde o klíčovou odpověď na finanční krizi. Největší americké banky už nebudou moci provádět vysoce rizikové transakce, které k jejímu rozpoutání zásadně přispěly. Předpis, pojmenovaný po někdejším šéfovi americké centrální banky, je nakonec přísnější, než se čekalo. A to i navzdory silnému lobbingu dotčených bank – a s nimi vlastně i celé Wall Street.
Tužší regulace obecně nebývají samospásou. V řadě případů dokonce natropí více škody než užitku. Ostatně i v uplynulých letech, kdy se o předpisu hojně diskutovalo, se bankéři upínali k argumentaci, že přijetím předpisu dojde k nežádoucímu omezení obchodování na finančních trzích, k potlačení volného trhu. Takové omezení je jedině kýžené, odpovídal Volcker, 86letý veterán finančních trhů. Za pravdu mu dal – a obhájcům předpisu nahrál – loňský případ takzvané „londýnské velryby“, kdy velkobanka JPMorgan Chase utrpěla masivní ztrátu dvou miliard dolarů. Právě kvůli tomu druhu rizikových transakcí, jež předpis zapovídá.
V rámci tak specifické oblasti, jakou finanční a bankovní sektor je, se na potlačení volného trhu prostě nelze dost dobře odvolávat. Žádný volný trh se totiž v této oblasti nekoná a minimálně řadu desetiletí nazpět ani nekonal. Dokud zásadní cenu – úrokovou sazbu – na tomto trhu určuje „centrální plánovací komise“, totiž bankovní rada té které centrální banky, tedy státního orgánu, jsou přísnější regulace ze strany státu mnohdy jenom vyvažováním privilegií, jichž se komerčním bankám z jeho strany obyčejně dostává v hojné míře – například v podobě již řadu let takřka nulových úrokových sazeb.

Vyšlo v Lidových novinách.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře