#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Výsledky auditu Evropské komise o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše zazněly při dnešním jednání vlády

3. června 2019

Výsledky auditu Evropské komise o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše zazněly při dnešním jednání vlády. Sociální demokraté chtějí po svém koaličním partnerovi hnutí ANO slyšet přesný harmonogram, jak bude Česká republika postupovat při zpracování odpovědi pro Evropskou komisi. Podle ČSSD je také důležité, kdo zprávu pro auditory vytvoří. Zejména opoziční strany požadují, aby ji mělo na starosti ministerstvo, které nespadá pod hnutí ANO. K tomu je šéf ČSSD skeptický. Audit údajně přišel na nejasnosti v evropských dotacích pro Agrofert ve výši téměř půl miliardy korun. Některé dotace už Evropská unie proplatila. Více než 150 000 000 Kč ovšem dalo firmě české ministerstvo financí ze svého.

Josef MÁDLE, redaktor
Audit se v podstatě zaměřil na dotace, které byly vypláceny Agrofertu od února 2017. Celý ten objem podezřelých dotací v podstatě můžeme rozdělit na 2 části. Ta první část dotačních peněz, ten první balíček čítá 280 000 000 Kč. Tyto miliony v podstatě už podle všeho Evropská unie z evropského rozpočtu České republice proplatila. No a podle zveřejněné zprávy auditorů zřejmě bude chtít Evropská komise, aby Agrofert tyto peníze Evropské unii vrátil zpět. Pak tady máme ten druhý balíček dotačních peněz, který čítá zhruba 161 milionu korun. Tyto peníze už Agrofert také má u sebe. Může s nimi volně manipulovat, nicméně tyto peníze přišly a stále jsou pouze z kasy ministerstva financí. Tedy to znamená, že Česká republika se stále nedočkala proplacení ze strany Evropské unie. To vše nám ale v podstatě v tuto chvíli osvětlí ekonom Lukáš Kovanda. Dobrý večer.

Lukáš KOVANDA, ekonom
Dobrý večer.

Josef MÁDLE, redaktor
Pane Kovando, 161 milionu korun, to je tedy částka, kterou Agrofertu už mělo vyplatit ministerstvo financí, ale ještě jsme se jako Česká republika nedočkali proplacení od Evropské unie. Co to v podstatě znamená? Kdo tedy v tuto chvíli zafinancoval soukromou firmu typu Agrofert?

Lukáš KOVANDA, ekonom
Zafinancoval ji český daňový poplatník, ovšem v očekávání toho, že ty peníze, které poskytl, poskytne zase daňový poplatník německý nebo nizozemský prostě, že přijdou z Evropy. Tak se zřejmě nestane, takže nyní je samozřejmě otázka, jaký bude další vývoj. To si musíme počkat do září, kdy bude finální verdikt Evropské komise na stole. Nyní se může ještě česká strana vůči tomu, co je zatím ve stadiu jakéhosi připomínkového řízení, nějakým způsobem odvolat nebo k tomu přidat svůj pohled na věc.

Josef MÁDLE, redaktor
Jestliže ten současný stav, současný verdikt auditorů bude definitivní, kdo má tedy 161 milionu korun po Agrofertu vymáhat? Jaká instituce?

Lukáš KOVANDA, ekonom
Jestliže se ukáže, že tedy opravdu ta dotace nebyla v souladu s legislativou příslušnou, jak českou, také unijní, tak v takovém případě by měl stát český stát potom, co v září bude oznámen ten finální verdikt Evropské komise, zřejmě tedy v září, nyní je určitá lhůta na to, tak by měl český stát po Agrofertu ty peníze zase vymáhat, aby je mohl použít třeba něco, co shledá, jako kdyby užitečnější. Na stavbu příslovečných silnic, nemocnic, škol a podobně.

Josef MÁDLE, redaktor
Jinými slovy Agrofert tedy v případě, že tomu tak bude a bude verdikt Evropské komise takový, že ta dotace byla neoprávněná, jinými slovy Agrofert se dočkal bezúročně půjčky. Je to tak?

Lukáš KOVANDA, ekonom
Pak by zřejmě, ale to záleží, jak to konkrétně pak bude vyřešeno, pak by zřejmě mělo být součástí toho vyřízení účtů takto řečeno, i to, aby opravdu to nebyla zcela bezúročná půjčka, ale aby byl zohledněn i ten úrok, například v souladu s úrokem ze základní sazby České národní banky nebo nějakou další základní tržní sazbou, aby tedy ten úrok odrážel i tu dobu po nichž vlastně stát nemohl s těmi penězi disponovat a měl je k dispozici Agrofert.

Josef MÁDLE, redaktor
Já děkuji za jasné, stručné odpovědi. My samozřejmě celou kauzu budeme sledovat i nadále. Od nás je to vše.

Odvysíláno na TV Prima.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře