#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Výjimky se vymstí

23. prosince 2013

V zásadě každá daň křiví trh, praví známá ekonomická poučka. A každá daňová výjimka dvojnásob. Pociťují to české firmy, jež jsou zásadně znevýhodněny výjimkou, z níž těží jejich mnohé německé konkurentky neplatící v cenách elektřiny takřka žádný poplatek za obnovitelné zdroje. Znevýhodněny jsou však i německé subjekty – malé firmy a domácnosti. Výjimka se totiž vztahuje na tisíce větších průmyslových hráčů z energeticky náročných odvětví. Berlín si na „domácím písečku“ výjimku obhájí tím, že bez ní by přišla řada lidí o práci a malé firmy zase o odběratele. Velký průmysl tak ovšem chrání hlavně před sebou samým; jsou to němečtí politici, již patří v celé Evropě k těm nejhorlivějším, co se uvádění zelených opatření týká.
Evropská komise se sice nedávno zařekla, že německé výjimky prošetří, neboť jde o zjevný rozpor s pravidly vnitřního trhu EU, avšak Berlínmá na Brusel silné páky – celý projekt eura a reputace, jíž se jednotná měna těší na mezinárodních trzích, dnes stojí a padají s německou ekonomickou sílou. Silný německý průmysl a export se v nemalé míře zrcadlí v síle eura a překrývá značně řadu dalších problémů, jimž čelí zejména jižní křídlo eurozóny. Brusel sice může Berlín třeba i poměrně ostře kritizovat, ale otázkou je, zda přejde od slov k činům. Proč by tak vlastně činil? Jeho klíčovou prioritou je nyní zachování eurozóny. A výkonný německý průmysl je – alespoň krátkodobě, možná střednědobě – účinnějším nástrojem než sebevýkonnější průmysl český i než dbaní ekonomických pouček a pravidel vnitřního trhu.
Dlouhodobě se však přivírání očí nad výjimkami, či přímo jejich udělování Bruselu vymstí – a to nejen ekonomicky, ale i politicky; každou výjimkou je někdo i znevýhodněn.

Vyšlo v Lidových novinách.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře