Reakce trhů na prohlášení lídrů zemí G7 ke koronaviru
Ministři financí a centrální bankéři zemí skupiny G7 dnes odpoledne středoevropského času trhy neuklidnili, spíše je rozčarovali. Nenaplněná očekávání trhů... více
Dnes je velký den Christine Lagardeové, šéfky Evropské centrální banky. Prohlašuje o sobě, že není nátury ani jestřábí, ani holubičí, nýbrž soví. Pokud zvolí činy a slova hodné vskutku moudré sovy, má šanci panikařící trhy uklidnit. Po americkém Fedu je právě Evropská centrální banka institucí s globálně vůbec největším měnověpolitickým vlivem. Její role je zvláště zásadní i proto, že do Evropy, dokonce zejména do eurozóny, totiž do Itálie, se z Asie přesouvá klíčové ohnisko šíření koronavirové nákazy.
Lagardeová se musí poučit z činů a slov Jeroma Powella, šéfa Fedu, který se trhy snažil uklidnit minulý týden. Rozporuplně. Trhy po vystoupení a razantním snížení sazeb začaly rychle opět padat k zemi. Powell totiž investory částečně vylekal a částečně nenaplnil očekávání. Zlá kombinace. První mimořádné měnověpolitické zasedání Fedu od roku 2008 doručilo trhům první nouzové snížení základní úrokové sazby od té doby, hned o 0,5 procentního bodu. Část investorů to zneklidnilo, neboť si řekli, co že to Fed ví, co o ni nevědí, když jedná v takové pohotovosti a zjevně nekoordinovaně – jak z mezinárodního hlediska, tak z hlediska souhry s možným zásahem v oblasti fiskální politiky vlády USA.
Další, převážnou část trhu zneklidnilo cosi trochu jiného. Tito investoři předpokládali, že Fed bude ještě razantnější. Že třeba sníží sazby i o celý procentní bod. „Půlka“ se jim zdála málo. Pokud by byla taková redukce alespoň doprovázená opatřením v oblasti fiskální politiky, vláda by ovšem z jejich hlediska do značné míry suplovala snížení jen o „půlku“ místo redukce o procentní bod.
Co z toho plyne pro Lagardeovou? Vskutku to, že jedině správný soví postoj obstojí. Powell minulý týden zklamal jak jestřáby, tak holubice. K účinnému řešení současné paniky na trzích je totiž třeba něčeho, co jestřábí či holubičí postoj přesahuje.
Soví přístup spočívá v koordinaci měnověpolitického zásahu se zásahem v oblasti fiskální. Trhy musí získat pocit, že centrální banka a vláda to mají dohromady důvtipně promyšlené a propojené. V eurozóně je to ještě těžší než v USA. Vláda není jediná a úrokové sazby jsou na nule, ba v minusu. Pokud to dnes Lagardeová zvládne a trhům dodá síly, vskutku se může považovat za sovu.
Vyšlo v Hospodářských novinách.
Ministři financí a centrální bankéři zemí skupiny G7 dnes odpoledne středoevropského času trhy neuklidnili, spíše je rozčarovali. Nenaplněná očekávání trhů... více
Americké akciové trhy se včera citelně propadly. Důvodem je další vyostření obchodní války. Dow Jonesův index ztratil 2,37 procenta, index... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.