#Lukáš Kovanda, Ph. D.

V Praze vůbec není tak blaze, jak si myslí zbytek republiky. Více než desetina Pražanů jen s obtížemi vyjde se svým příjmem

20. ledna 2019

Nepřekvapí, že nejhorší je situace v Ústeckém a Moravskoslezském kraji (viz tabulka níže). Tyto kraje vykazují v současnosti nejvyšší míru nezaměstnanosti v ČR. Překvapivější je, že na hned na třetím místě se umisťuje Praha. V metropoli je přitom nezaměstnanost nízká. Jsou tam ale zato vyšší životní náklady než jinde v republice. Lidé si v Praze například dost připlatí za nájemné. To roste kvůli pomalé bytové výstavbě. Metropoli chybí dvacet tisíc bytů, takže když se ještě navíc do ní v době současné ekonomické prosperity přistěhovávají za prací lidé z celé země, je zřejmé, že cena bydlení musí citelně růst. V Praze se řadě lidí vůbec nežije tak blaze, jak si myslí zbytek republiky.

Podíl domácností, které uvedly, že s příjmem vycházejí s velkými obtížemi
ČR 7,90%
1 Ústecký kraj 11,80%
2 Moravskoslezský kraj 11,70%
3 Praha 10,60%
12 Jihočeský kraj 4,30%
13 Zlínský kraj 4,10%
14 Karlovarský kraj 2%

Zdroj: ČSÚ, 2017, zveřejněno: 16. 1. 2019

 

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře