#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Unavení a ubozí

17. října 2013

Úpadek politické kultury USA stahuje i ekonomiku

Demokratický kongresman John Dingell je inventářem Kapitolu. Ve Sněmovně reprezentantů si „kroutí“ 58. rok v řadě, což je dějinný rekord. „Nikdy jsem tu nebyl svědkem tak malomyslného a ubohého jednání, krajně pohrdlivého vůči lidu této země,“ pronesl před pár dny ke svým kolegům. Ani aktuální „odstávka vlády USA“ nesnese dle něj svojí ubohostí srovnání s předchozími; ve sněmovně zasedá od prosince 1955, takže pamatuje všechny odstávky moderní doby.
Dingellova slova byla do určité míry jistě motivována politicky: moudrý stařešina (demokrat)měl pokárat omladinu (vzpurné republikány), aby dále již ve sporu o navýšení dluhového stropu netrucovali. Z části se v nich ale zjevně zrcadlí upadající úroveň amerického zákonodárství, které přitom slouží za vzor celému demokratickému světu. Spojené státy totiž jakoby v posledních letech přepadla „únava z monopolarity“: budoucí globální soupeři USA teprve dorůstají do své role,a mocnost číslo jedna se nemá vůči komu semknout jako za časů studené války. Roztříštěné teroristické bojůvky, jakkoli nebezpečné, nejsou tím druhem ohrožení, jež představoval Sovětský svaz se svými satelity. Oč zjevnější toto vše je, o to nesmyslněji utápí američtí zákonodárci svůj čas a energii v půtkách, jejichž podstata je vlastně zcela bezvýznamná.
Navíc si kvůli nim Amerika přidělává další starosti. Jako v létě před dvěma lety, kdy eskaloval poslední spor o navýšení dluhu. Ukončila jej až dohoda o provedení objemných výdajových škrtů. Republikáni s demokraty se však následně nebyli s to domluvit na konkrétní podobě těchto škrtů, takže ty byly provedeny „nahrubo“, způsobem, jenž nevyhovoval ani republikánům, ani demokratům, ani Bílému domu, a už vůbec ne ekonomice USA.

Vyšlo v Lidových novinách.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře