#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Ukončení programu odkupu aktiv ze strany Evropské centrální banky je pro českou ekonomiku převážně pozitivní zprávou

14. prosince 2018

Dnes oznámené ukončení nákupů dluhopisů ze strany Evropské centrální banky je pro českou ekonomiku převážně pozitivní zprávou. Jde o první krok vstříc znormálnění měnové politiky eurozóny, s níž je česká ekonomika obchodně i finančně silně propojená.

Dlouhodobě výrazně odlišný vývoj měnové politiky v obou ekonomických celcích skýtá svá rizika. Jedno z nich, to klíčové, představují již nyní celkem doširoka rozevřené nůžky mezi základní úrokovou sazbou České národní banky a základní sazbou Evropské centrální banky. Rozpětí mezi sazbami je nejvyšší od listopadu 2001. Za jistých podmínek může vést k nežádoucímu posilování české koruny.

Současně také přispívá ke zvýšení zahraničního dluhu ČR, protože vyšší úročení korunových aktiv v porovnání s těmi eurovými vede matky českých bank k ukládání svých volných prostředků právě v českých dcerách.

V neposlední řadě vysoké rozpětí mezi zmíněnými sazbami podněcuje přechod řady českých firem na účtování v eurech v maximální možné míře – tedy takzvanou euroizaci. Euro ale není v tuto chvíli pro českou ekonomiku jako celek výhodnější než koruna, jak se shodují ministerstvo financí ČR a Česká národní banka.

Pokud tedy ukončení odkupu dluhopisů ECB povede nakonec postupně k přivření nůžek mezi sazbami ČNB a ECB, půjde o dobrou zprávu pro ČR, protože se zmírní popsaná tržní pokřivení daná současným stavem.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře