Trumpova cla na zboží z EU jsou varováním pro Česko a jeho plány s digitální daní
Spojené státy zavedou odvetná cla na evropské zboží. Zatím však nejde o transatlantickou obchodní válku, byť její pravděpodobnost narůstá. Světová... více
Spojené státy zvažují nová cla na vybrané evropské zboží, a to včetně zboží českého. Trumpova administrativa zvažuje zavedení dodatečných cel například na kávu či víno, jež se do USA z Česka dováží.
Evropské akcie se dnes právě i v reakci na oznámení americké administrativy propadají.
Zatím však nejde o transatlantickou obchodní válku, tedy o obchodní válku mezi USA a EU, byť její pravděpodobnost narůstá.
Světová obchodní organizace loni v říjnu povolila Spojeným státům uvalit cla na zboží z EU v objemu 7,5 miliardy dolarů ročního dovozu. Američanům totiž už zhruba patnáct let vadí, a u Světové obchodní organizace si na to stěžují, že úhlavní rival Boeingu, společnost Airbus, získává výhodu v konkurenčním boji díky miliardám eur státních subvencí. Hrozbou nových cel chtějí EU přimět k tomu, aby praxi subvencování Airbusu opustila.
Na seznamu evropského zboží, které může být zatíženo až stoprocentním clem, je i zboží dovážené z Česka, například víno nebo káva.
Nová zvažovaná cla postihují zejména produkty ze zakládajících zemí společnosti Airbus (Velká Británie, Německo, Španělsko, Francie), ale postiženy jsou i vývozy některých produktů (víno, káva, džemy, nealkoholické pivo, některé druhy sýrů apod.) ze všech ostatních zemí EU. Zboží na seznamu pro dodatečná cla nepatří mezi zásadní exportní položky v agrárním obchodu ČR-USA, nicméně omezení může mít za následek přetlak produktů na evropském trhu, což by měko na české vývozce již tíživější dopad.
Například pražené kávy se loni vyvezlo z Česka do USA za necelých jedenáct milionů korun. Tichá vína se loni vyvezla z ČR do USA v objemu zhruba 6,3 milionu korun, vyplývá dále z údajů ČSÚ.
Spojené státy zavedou odvetná cla na evropské zboží. Zatím však nejde o transatlantickou obchodní válku, byť její pravděpodobnost narůstá. Světová... více
Americký prezident Donald Trump se sice těší na pokračování pozitivního dialogu s Čínou o obchodu, ale mírně řečeno ho opepřil... více
Snížení odhadu růstu ekonomiky ČR v letošním roce ze 2,8 na 2,5 procenta není úplně překvapivé. A to zejména kvůli pokračujícímu... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.