#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Trump se poprvé pustil do kritiky bitcoinu a kryptoměn, včetně libry Facebooku: „Nejsou to peníze.“ S cenou bitcoinu to ani nehnulo

13. července 2019

Bílý dům se dosud debatě o bitcoinu a kryptoměnách v podstatě vyhýbal. To se ale změnilo v noci na dnešek středoevropského času. „Nejsem fanoušek bitcoinu ani jiných kryptoměn,“ svěřil se prezident Donald Trump na svém twitterovém účtu. „Nejsou to peníze, jejich hodnota vysoce kolísá a nejsou ničím podloženy.“ Navíc podle něj podněcují nezákonné jednání, jako je například obchod s drogami.

S cenou bitcoinu Trumpovy poznámky prakticky nepohnuly. Už dnes se nejrozšířenější kryptoměna prodává za zhruba stejnou cenu, kolem 11 700 za kus, jako včera odpoledne středoevropského času.

Trump by se o bitcoinu zřejmě ani nezmiňoval, ale kritiky se dopustil v rámci širšího výpadu proti virtuálním měnám, jak o nich hovoří, zejména pak proti měně libra. Její spuštění v příštím roce iniciuje Facebook v rámci konsorcia dalších partnerů, jako je Visa, MasterCard nebo Uber.

Jestliže se chce Facebook stát bankou, musí podle Trumpa požádat o standardní bankovní licenci a následně tedy podléhat všem příslušným regulacím, jako ostatní banky. Jedinou skutečnou měnou je dle něj ve Spojených státech dolar. Dolar prý s přehledem dominuje mezi měnami všude ve světě a navždy tomu tak i zůstane.

Prakticky nulová odezva ceny bitcoinu na Trumpova slova signalizuje, že trh z nich nevyvozuje žádný dalekosáhlý závěr. Ze dvou důvodů.

Část bitcoinové komunity – často jde o dlouhodobé investory do kryptoměny – by se s Trumpem neshodla v tom, že bitcoin není ničím podložen. Podle těchto lidí má bitcoin oporu v algoritmu, který garantuje, že nikdy nevznikne více bitcoinů, než algoritmus určuje. V tom se podle nich bitcoin liší od běžných měn, jako je dolar či euro, jejichž maximální početní stav vlastně není nijak omezen. Trump podle těchto lidí svým tweetem odhaluje, že bitcoinu nerozumí.

Další část komunity má k bitcoinu cyničtější postoj. Bere jej víceméně jen jako prostředek k možnému rychlému zbohatnutí, které potenciálně umožňují jeho prudké výkyvy. Horizont těchto spekulantů je ale krátkodobý a dobře vědí, že než se potenciální Trumpova slova přetaví ve skutky, třeba regulace, které by mohly cenu bitcoinu zásadně ovlivnit, uplyne ještě hodně vody. Navíc je zřejmé, že Trumpovi je trnem v oku zejména libra Facebooku, nikoli bitcoin samotný.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře