#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Tradiční setkání zahraničních diplomatů se zástupci českého ministerstva průmyslu poznamenal incident

29. března 2019

V pořadu Ozvěny dne se moderátor Tomáš Pavlíček zabýval vykázáním zástupců Tchajwanu z jednání Ministerstva průmyslu a obchodu. Do studia si pozval Lukáše Kovandu. Co v pořadu zaznělo? Přečtěte si přepis.

Tradiční setkání zahraničních diplomatů se zástupci českého ministerstva průmyslu poznamenal incident. Čínský velvyslanec požádal organizátory, aby vyzvali tchajwanského zástupce k opuštění sálu a zástupce ministerstva, prý aby zabránil diplomatickému konfliktu, čínské výzvě vyhověl. Podle informací serveru HlidaciPes.org, který jako první o této události napsal, čínský velvyslanec argumentoval tím, že odchod tchajwanského představitele je v zájmu České republiky, respektive v zájmu hladké cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny. Ekonomické aspekty vztahu mezi Českou republiku, Čínou a Tchaj-wanem rozebereme s analytikem Czech Fund, Lukášem Kovandou. Dobrý den.

Lukáš KOVANDA, analytik Czech Fund
Dobrý den.

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
Jak důležité jsou pro Českou republiku ekonomické vztahy s Tchaj-wanem?

Lukáš KOVANDA, analytik Czech Fund
Řekl bych, že jsou důležité, že Tchaj-wan, tchajwanské firmy jsou poměrně významným zahraničním zaměstnavatelem Čechů, vytvořili v České republice díky svým investicím zhruba 16 000 pracovních míst a provádějí tedy opravdu investice. To znamená, že tady realizují výrobu a ta jejich činnost tady není pouze akviziční, to znamená, že by nakupovali už hotové firmy, ale opravdu tady firmy zakládají. To znamená, že to je 1 z vůbec nejvýznamnějších asijských investorů v České republice.

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
A ve kterých oblastech se tchajwanské investice projevily především?

Lukáš KOVANDA, analytik Czech Fund
Je to zejména elektrotechnický průmysl, lze jmenovat společnosti jako Foxconn, BenQ, Acer a další, které v uplynulých letech investovaly a které také realizují dovoz, například /nesrozumitelné/ čipu nebo tranzistoru pro výrobu elektronických přístrojů, takže vlastně ten obchod je takový, že často z Tchaj-wanu dovážíme součástky pro výrobu nějakých elektrotechnických zařízení, televizorů a tak podobně, a následně je vyvážíme dále, v rámci takzvaného reexportu. To znamená, jenom část z toho dovozu z Tchaj-wanu do České republiky, končí, jakožto pro přímou spotřebu tady v domovině u nás.

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
A jaký přínos pro zdejší hospodářství na druhé straně představuje Čína?

Lukáš KOVANDA, analytik Czech Fund
Čína zatím na rozdíl třeba od Tchaj-wanu, ale také dalších asijských ekonomik, jako je například Japonsko nebo Korea, tak tady prováděla a provádí právě ony akvizice. To znamená, spíše tedy, i když ne výlučně, ale spíše tedy nakupuje již hotové firmy a nejsou její firmy zdaleka tak velkým zaměstnavatelem Čechů jako třeba právě ony tchajwanské společnosti. Ten rozdíl v investicích přímých čínských a tchajwanských firem je stále velký, stále ve prospěch tedy Tchaj-wanu, protože v posledních letech dochází k útlumu čínských investic obecně v celém světě. A také vlastně, když se podíváme na například český export do Číny v loňském roce, tak v porovnání s rokem 2017 nepatrně poklesl, což ale souvisí také například s ochlazováním čínské ekonomiky.

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
A vyplývá z toho tedy jasně, že vazby na Tchaj-wan jsou pro nás hospodářsky důležitější než na Čínu? A na druhou stranu ale nejsou vztahy s Pekingem významné z dalších důvodů, přinejmenším kvůli přístupu zdejších podnikatelů, výrobků na obrovský čínský trh?

Lukáš KOVANDA, analytik Czech Fund
Vlastně jste to v té odpovědi už naznačil. V uplynulých 20, 25 letech Tchaj-wan byl nepochybně důležitějším ekonomickým partnerem než Čína, jak v oblasti vzájemného našeho obchodu, tak investic tchajwanských firem na českém území, ale ta perspektiva, kterou nabízí ten obrovský čínský trh, je samozřejmě násobně větší a zajímavější pro české podnikatele než přece jenom mnohem menší tchajwanská ekonomika. Takže ta budoucnost, pakliže by se naplnily pozitivní scénáře našeho vzájemného prohlubování vztahu s Čínou, tak samozřejmě hraje ve prospěch právě /nesrozumitelné/ Číny, ale otázka je, zda se tyto ambiciózní plány naplní.

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
Tak to trochu zapochyboval na závěr našeho rozhovoru analytik Czech Fund Lukáš Kovanda, já vám děkuji za vaše odpovědi. Mějte se hezky.

Lukáš KOVANDA, analytik Czech Fund
Hezký den, na shledanou.

Odvysíláno na Českém rozhlase.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře