#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Světu hrozí potravinová krize. Chleba by mohl stát 60 korun, varuje zemědělec

26. května 2022

V souvislosti s válkou na Ukrajině se často zmiňuje možný hladomor, způsobený ruskou blokádou vývozu obilí. Na ukrajinských plodinách přitom závisí potravinová bezpečnost mnoha států po celém světě. Lidé podle zemědělce musí počítat s tím, že dokud válka neskončí, za všechno si pořádně připlatíme.

Válka na Ukrajině může Česko i spoustu dalších zemí zasáhnout nebezpečnou potravinovou krizí. Ruská armáda totiž blokuje vývoz zemědělských plodin, jako je například pšenice, které zabírá pro své vlastní potřeby. Na zemědělských produktech z Ukrajiny je přitom řada zemí zcela závislá.

„Je to tak. Ukrajina je jedním z největších producentů a vývozců potravin. Pokud znemožníte vývoz, tak se nakonec stane to, že země přestane vyrábět, protože nebude mít z čeho zasít další sklizeň,“ má jasno zemědělec Petr Krogman.

Podle Krogmana se však Rusku válka vyplácí. „Je to ruský obchodní projekt. Díky tomu země prodává za násobné ceny plyn, ropu i potraviny,“ uvedl s tím, že dokud válka neskončí, musíme počítat se zdražováním. „Budeme platit vysoké ceny plynu, benzinu i elektřiny. Jediným řešením je zastavit Rusko,“ poznamenal Krogman.

Pokud by se situace neuklidnila, tak bychom podle odhadů mohli v příštím roce dát například za bochník chleba dokonce 60 korun.

Velkým problémem je dle Krogmana skutečnost, že Evropa není v postoji vůči Rusku jednotná. „Dokud naše vláda bude kolaborovat s Ruskem a prostřednictvím Německa nakupovat plyn nebo ropu a platit Rusku peníze, tak do té doby bude mít tato země na vedení války. Řešení by bylo celkem jednoduché. Zavést clo ve výši 20 až 35 % na ruskou ropu. Podniky by se přeorientovaly,“ doplnil zemědělec.

„Zastavení přísunu ruského plynu nebo ropy nebude pro českou ekonomiku katastrofa,“ uzavřel Krogman

Rozhovor je k shlédnutí na tn.nova.cz.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře