#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Škromach a Švýcaři

23. listopadu 2013

Mladí zpod Alp nevědí, jak lehce lze utéct za kopce

Bude-li nyní Zdeněk Škromach intenzivně „lajkovat“ facebookové profily mladých švýcarských sociálních demokratů, netřeba se divit. Socialistické omladině se pod Alpami podařil kousek, jenž rozplesá každé bytostné socdem srdéčko: hbitě sebrala sto tisíc podpisů, takže další referendum bude o snížení mezd vrcholných manažerů. Škromach letos na jaře navrhoval uskutečnit podobné hlasování i v ČR.
Švýcarští socialisté by rádi, aby manažeři firem, jako je Nestlé nebo Swatch, brali maximálně 12násobek mzdy nejhůře placeného zaměstnance. Dnes pobírají třeba i 238násobek. Takový návrh ale staví na závisti, zášti či zlomyslnosti, nikoli na ekonomické argumentaci. Bude-li mzda ponížena, najdou tito špičkoví profesionálové jistě uplatnění za „kopečky“; některá zahraniční nadnárodní korporace po nich ráda sáhne. Av zemi čokolády a hodinek zůstanou jen ti druhořadí – ti, kteří budou s to žít se sníženou mzdou. Vdlouhodobé perspektivě se ze Švýcarska stane země druhořadé čokolády i hodinek. Neboť první ligu lze s druholigovým týmem vyhrávat zjevně jen ve zvláštní fantazii Škromachově a švýcarského socialistického dorostu.

Vyšlo v Lidových novinách.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře