#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Skanzen jménem Evropa

7. března 2019

Po osmi letech jsem zavítal do Šanghaje. Od roku 2011 se to město dost změnilo. Jako celá Čína. Nejde ani tak o to, kolik tam mají nových mrakodrapů. Změnila se hlavně atmosféra.

V ROCE 2011 se ještě zdálo, že se říše středu nakonec pozápadní. Cizince tam vítali o poznání vřeleji než letos. Snad za to může obchodní válka, kterou s Pekingem vede Washington, říkám si. „Číňané už všechno okopírovali, už si jedou po své lince, už nás nepotřebují,“ bere mi iluze znalec tamního prostředí, Čech žijící a pracující v Číně již od počátku milénia.

Ještě tak Amerika. Ale Evropa?

Mám svíravý pocit, že v očích Číňanů je už jen jakýmsi skanzenem, co žije z podstaty, dluhu a zašlé slávy. „V Evropě je mrtvo. To je jeden velký domov důchodců,“ říká prý čínská manželka onoho Čecha. Pročež právě žijí v Číně.
Jako jinde v Asii to tam má drajv, to jistě. Před osmi lety jsem ze Šanghaje ještě ten ekonomický úpadek Evropy neviděl tak zřetelně jako letos. Kdy začal? Jak to, že jej celý svět už vidí, jen my ne? Jedno z posledních odvětví, kde ještě Evropa hraje globální prim, jsou auta. Snad právě proto si automobilový byznys chystáme decimovat ještě drakoničtějšími emisními normami.

Můžeme si o ekonomice a honbě za ziskem myslet své. V Číně to s honbou za ziskem přehánějí, řekl bych. Jenže chceme-li šířit naše evropské hodnoty, ať už jsou jakékoli, bez zdravé – a ideálně i dravé – ekonomiky to nakonec nepůjde. Protože zdravá a dravá ekonomika, to jsou inovace. To je bohatnutí. To je v konečném důsledku – díky oněm inovacím -i vojenská převaha. V Americe tohle lidé z Trumpovy administrativy už pochopili. Proto s Čínou obchodně válčí. Evropa se tváří, jako by se jí to snad ani netýkalo.

Jako by si opravdu myslela, že z podstaty, dluhu a zašlé slávy může žít na věky věků…

Vyšlo v Reflexu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře