#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Šílení po nové měně

21. listopadu 2013

Establishment legalizuje bitcoin jen proto, že musí

Milionářem rychle a snadno? Stačilo loni v létě nakoupit za deset tisíc korun elektronickou měnu bitcoin. Zatímco tehdy jedna její jednotka stála zhruba osm dolarů, tento týden i stonásobně více. Investor ovšem musí počítat s olbřímí rozkolísaností: předevčírem investice vynášela onen milion, včera už „jen“ půl milion.
Docela pravděpodobně jde o mánii, která zase opadne (alespoň do jisté míry). Lidé mají sklony k takovým šílenstvím v sobě: sazenice tulipánu se v Amsterdamu svého času prodávala za ceny odpovídající luxusnímu domu. V případě bitcoinu navíc nelze ani hovořit o „věci“, poněvadž jde vlastně jen o software, elektronický záznam; uživatel bitcoinu zanechá toliko virtuální, obtížně identifikovatelnou stopu. Ostatně i to je jeden z důvodů jeho nynějšího razantního zdražení. Poptávku totiž vyhánějí vzhůru v prvé řadě Číňané, pro něž spočívá atraktivita měny v anonymitě vlastnictví. Bitcoiny tam také představují jedinou možnost, jak jedinec může ze země vyvézt více než 50 tisíc dolarů ročně, kolik činí zákonný limit.
K euforii ovšem přispívá také postoj amerických úřadů, nejnověji ministerstva spravedlnosti, které bitcoin začínají oficiálně uznávat jako legální platidlo. Pro úřady a establishment vůbec je přitom nová měna obrovskou potenciální hrozbou. Nebdí nad ní žádná vláda ani centrální banka. Velké komerční banky z ní také budou profitovat jen stěží, jelikož k transakcím v bitcoinu není jejich služeb vůbec třeba – stačí internet, počítač a elektrická zásuvka. Establishment je takto kvapným nástupem bitcoinu, zdá se, zaskočen. Je pro něj hrozbou, ale také nejspíše tuší, že jeho ilegalitou by se nic nevyřešilo. Naopak, pro mnohé překvapivá legalizace může otevřít jistý prostor k regulaci. Co je legální, to lze přece také danit.

Vyšlo v Lidových novinách.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře