#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Sazka míří na burzu, nejspíše londýnskou. Chce se svézt na vlně pandemických levných peněz 

8. července 2021

Loterijní společnost Sazka podle agentury Bloomberg oživuje svůj záměr vstoupit na burzu, pravděpodobně londýnskou. Společnost působící v řadě zemí, vedle Česka provozuje loterie také v Řecku, Itálii, Rakousku nebo na Kypru, patří do holdingu KKCG českého miliardáře Karla Komárka.

Na burze by své akcie mohla Sazka upsat ve druhé polovině letošního roku. Využila by tak vysoce příznivých podmínek, které nyní na trzích panují. Navyšování kapitálu prostřednictvím veřejné emise akcií je nyní zvláště atraktivní v porovnání s bankovním financováním díky extrémně expanzivní měnové politice světově významných centrálních bank a díky post-pandemickému ekonomickému zotavování.

Pandemie loterijní byznys KKCG těžce zasáhla. Na Sazku dolehlo zejména zavření poboček řecké sázkové kanceláře OPAP, ale také sázkových kanceláří v Itálii. Zároveň ale Sazka loni získala velkou investici za 500 milionů dolarů od americké investiční firmy Appolo Global Management.

Sazka se vstupem na burzu koketovala již dříve. V roce 2017 oznámila, že ve spolupráci s vybranými bankami zkoumá možnost upsání akcií na londýnské burze, aby tak mohla financovat svůj další růst a zahraniční expanzi. V průběhu roku 2018 ale od plánu postupně upustila. Tehdejší podmínky na burzách se zejména ke konci roku 2018 zhoršovaly, například americká centrální banka postupně zvyšovala své úrokové sazby. Během pandemie je však razantně snížila a extrémně nízko je bude držet letos po celý rok a zřejmě i v roce příštím. To je klíčový důvod k optimismu na trzích. Třeba v USA jsou akciové trhy v těchto dnech na svém historickém maximu.  To dává dobré vyhlídky právě i případnému primárnímu úpisu akcií Sazky.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře