#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Ropa v uplynulých týdnech zlevnila o 30 %, ale pohonné hmoty v ČR zlevnily jen o 3 %. Jejich zlevňování bude pokračovat

13. prosince 2018

Zlevňování pohonných hmot v ČR v minulém týdnu pokračovalo ve vysokých obrátkách. Dodavatelé a prodejci se totiž zbavili zásob pořízených za vyšší cenu a také je konkurenční boj mezi benzínovými pumpami přiměl snížit své marže tak, aby více odrážely aktuální propad cen ropy na světových trzích. Cena ropy Brent se po dosažení svého mnohaletého maxima počátkem října propadla o zhruba třicet procent. Přitom benzín Natural 95 zlevnil u českých čerpacích stanic oproti svému říjnovému mnohaletému maximu pouze o čtyři procenta (z 33,83 koruny za litr na 32,49), kdežto cena nafty se oproti svému listopadovému mnohaletému maximu zatím snížila jen o 2,4 procenta (z 33,78 koruny za litr na 32,97). Nutno však říci, že cena ropy je pouze jednou ze složek konečné ceny pohonných hmot. Dalšími složkami jsou DPH a spotřební daň či výše zmíněné marže. I pokud by ropa zlevnila na cenu nula korun, litr benzínu by čistě kvůli daním stál přibližně šestnáct korun a litr nafty zase třináct.

V posledním týdnu zlevnil benzín o 31 haléřů na litr a nafta o 25 haléřů na litr. Rozdíl mezi cenou litru nafty a cenou litru benzínu vylétl v uplynulém týdnu nad 50 haléřů. Předtím se něco takového přihodilo naposledy v prosinci 2012. Pokles cen nafty tlumí probíhající topná sezóna, jež zvyšuje poptávku po topné naftě, a také fakt, že petrolejová frakce, která se do nafty přidává za účelem dosažení její předepsané kvality, je letos dražší než v uplynulých letech. Celkově je pak cenový pokles pohonných hmot tlumen slabou úrovní koruny vůči dolaru, ve kterém se ropa obchoduje. Česká měna se nyní prodává stále blízko své nejslabší úrovně vůči dolaru za poslední bezmála půldruhý rok, aktuálně je v porovnání s touto úrovní jen o 1,75 procenta silnější.

V příštím týdnu lze očekávat další znatelné zlevnění pohonných hmot v ČR. Benzín zlevní o 25 haléřů na litr, kdežto nafta od dvacetník. Ceny ropy na světových trzích se po zmíněném dramatickém propadu od posledního listopadového týdne stabilizovaly. Ropa Brent se prodává za ceny kolem 60 dolarů za barel.

Ke stabilizaci cen ropy přispívá týden stará dohoda kartelu OPEC a přidružených těžařů v čele s Ruskem spočívající o snížení těžby ropy. Ke redukci těžby však bude docházet postupně v řádu několika měsíců a trh zatím není příliš přesvědčen o tom, že jednotliví aktéři dohody své závazky opravdu dodrží. I proto zatím ceny ropy nereagují růstem. Tlak na jejich růst tlumí také napětí v obchodní vztazích USA a Číny, silný dolar nebo hrozba takzvaného tvrdého brexitu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře