#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Proč je kokain tak levný

23. dubna 2012

POP-EKONOMIE

Ze posledních 30 let zlevnil kokain až o 90 procent. V době, kdy je obvyklé spíše slýchat, jak ta či ona komodita zdražila a jak ta či ona měna ztratila na hodnotě, znějí zvěsti o kokainu za babku jako hudba z jiných sfér. Čím to, že je tak laciný? V prvé řadě za to mohou – slovy ekonomů – výnosy z rozsahu. Až do 80. let produkovali drogu malí, roztroušení výrobci. Ti zpracovávali listy koky ve sklepeních domů na předměstích kolumbijských měst.
Samotné pašování takto získaného tovaru bylo záležitostí jednoho dvou lidí.
I pozdější hlavy drogových kartelů typu Pabla Escobara zahajovaly svoji temnou kariéru tak, že drogu pašovaly třeba jen ve svém příručním zavazadle. Dostat „koks“ ke konečnému spotřebiteli tedy bylo náročnou a rizikovou činností, za niž překupníci pochopitelně žádali odpovídající finanční kompenzaci. Když na konci 70. let vzrostla poptávka po kokainu, začali Escobar a spol. svoji činnost sofistikovat. Položili základy obřích drogových kartelů, zmodernizovali výrobní i přepravní procesy (droga se místo v kufřících, z nichž jeden pojme jen nějakých 50 kilo omamné látky, pašovala na nákladních lodích či v ponorkách) a zkvalitnili komunikaci s odběratelskými sítěmi. Tím vším výrazně zvětšili objem produkovaného kokainu, dostavily se ony výnosy z rozsahu, a mohli tak jít s cenou dolů – za 10 let klesla o 60 procent. Drogoví bossové přitom zaměstnávali stovky lidí a jejich výrobny chrlily několik tun bílého prášku týdně.
V 90. letech zlevňování drogy zpomalilo, avšak i tak stál gram čistého kokainu v roce 2007 přibližně 140 dolarů, tedy o 80 procent méně než v roce 1982. Kupodivu k tomuto zlevňování dochází navzdory zostřenému boji států proti narkotikům. Vždyť například americká vláda dnes utrácí pětkrát tolik, co před těmi 30 lety, aby dostala drogové dealery za mříže.

Vyšlo v Profitu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře