#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Pro příští rok věří experti akciím Kofoly, za uplynulých 10 let si nejvíce polepšil Pegas Nonwovens – o 267 %

18. prosince 2018

Navzdory burzovním propadům posledních týdnů jsou analytici titulů pražské burzy stále optimisty. Pro příštích zhruba dvanáct měsíců předpovídají růst každé ze společností, jejíž akcie se obchodují v rámci indexu PX. Pohled do historie už skýtá „vyváženější“ obrázek. Ovšem i historie má své šampiony. Za posledních pět let si nejvýrazněji polepšily akcie O2, v uplynulém desetiletí pak akcie Pegas Nonwovens – o bezmála 270 procent.

Index PX pražské burzy má před sebou výborný rok. Alespoň tedy při pohledu na konsensuální odhady takzvané cílové ceny. Čili ceny, za kterou se daná akcie, jež je součástí indexu, bude prodávat v posledním čtvrtletí roku 2019. Čeští i zahraniční analytici, jejichž odhady prezentuje agentura Bloomberg, věří, že v příštích zhruba dvanácti měsících si více či méně polepší každý z tuctu titulů indexu PX. Doporučení prodeje je jen zřídkavé, objevuje se v necelých sedmi procentech případů.

Nejvíce experti věří akciím Kofoly. Její dvanáctiměsíční cílovou cenu stanovují o 71,8 procenta výše, než je její včerejší (tj. ze 17. prosince 2018) závěrečná cena. Ta v současnosti činí 286 korun, analytici ovšem v konsensu věří, že se do roka vyhoupne až nad 491 korun. O více než třetinu by si měly polepšit také akcie CETV (o 47 procenta) a akcie Stocku (o 38,8 procenta). Přesně třetinu by si pak měly připsat akcie Erste Bank. Relativně nejméně věří analytici akciím ČEZ, resp. Pegas Nonwovens, které mají v příštím roce povyrůst pouze o 6,1, resp. 4,3 procenta.

Optimismus je patrný i z přímých doporučení jednotlivých analytiků. U pěti titulů dominovalo ke včerejšímu dni doporučení „nakupovat“. Nejvýrazněji byla tato dominance patrná v případě akcií Avastu, které doporučuje nakupovat deset analytiků z deseti. Pro příští rok věří analytici také bankovním titulům pražského parketu. Akcie Erste Bank radí právě teď nakupovat dvacet expertů, doporučení „držet“ uvádějí čtyři analytici a žádný pak nedoporučuje prodej. V případě Komerční banky radí deset analytiků nákup, pět držení a pouze jediný doporučuje prodávat. Monetu doporučuje nakupovat osm analytiků, drželi by ji tři a žádný by neprodával. Doporučení k nákupu pak dominují ještě v případě Kofoly (4-0-0) a CETV (3-1-0). V případě následující šestice titulů vévodí doporučení „držet“: Vienna Insurance Group (3-5-1), O2 (3-4-1), Stock (2-3-1) a Pegas (0-4-0). U ČEZ (6-6-5) a Philip Morris (2-2-0) radí stejný počet analytiků „nakupovat“ a „držet“. Z celkem 116 doporučení na některý z titulů pražské burzy, která aktuálně Bloomberg prezentuje, hned 71 (tedy zhruba 61,2 procenta) radí nákup. Výrazně méně, 37 doporučení (31,9 procenta), pak zní „držet“. A pouze osm doporučení, tedy 6,9 procenta, zní „prodej“.

Je však třeba mít na paměti, že analytici obecně mají sklon ke spíše optimistickému posuzování budoucí výkonnosti jednotlivých titulů. Skutečnost bývá nezřídka chmurnější, než nač ukazují cílové ceny stanovované s přibližně ročním předstihem. Vezměme si příklad akcií Kofoly. Před rokem touto dobou jim analytici v konsensu přisoudili jednoroční cílovou cenu ve výši 496 korun za kus. Tři čtvrtiny analytiků tehdy radili „nakupovat“, čtvrtina „držet“ a žádný nedoporučoval prodej. Ve skutečnosti se však jedna akcie Kofoly prodává za 286 korun a rozdíl mezi cílovou cenou a skutečností je prakticky nejvyšší v celé burzovní historii titulu.

Jistější je obracet se do historie. Index PX pražské burzy od začátku roku do včerejšího dne poklesl o 4,66 procenta. Z jednotlivých titulů, které se v jeho rámci obchodují, ztratila procentuálně nejvíce Kofola, a to 31,81 procenta. Druhý nejhorší výkon podaly akcie CETV, které za letošek odepsaly 27,72 procenta. Na třetím místě nelichotivého žebříčku se ocitá Stock se ztrátou 22,02 procenta. Naopak nejvýrazněji si polepšily akcie Avastu, o 17,04 procenta. Druhý v pořadí tahounů indexu skončil ČEZ, jenž si připsal 11,18 procenta, a na třetím místě skončil Pegas Nonwovens, s 6,44 procenta v plusu. Z dvanácti titulů, které se v rámci indexu PX aktuálně obchodují, se jich v letošním roce devět propadá, zatímco pouze tři rostou.

Pro srovnání, loni si index PX za celý rok polepšil, a to o 15,58 procenta. Všechny tituly, které se v jeho rámci loni obchodovaly, přitom skončily v černých číslech, až na jediný – Monetu. Tahounem indexu byly loni akcie CETV, které si připsaly 48,59 procenta, zatímco zmíněná Moneta si pohoršila o 0,66 procenta.

Je tedy patrné, že globální trendy se promítají i na pražském parketu. Zatímco totiž rok 2017 byl na mezinárodních kapitálových trzích nesmírně příznivý, prakticky od samého počátku letošního roku jsou trhy značně rozkolísané a zvláště v posledních týdnech i silně rozladěné. Od 19. listopadu je index PX soustavně pod svojí zahajovací úrovní ze začátku letošního roku. Klíčovým důvodem letošní poměrně špatné nálady na světových trzích je primárně zvyšování úrokových sazeb ze strany americké centrální banky, které způsobuje odliv kapitálu z rizikovějších trhů včetně právě pražské burzy. Pesimismus globálních investorů ovšem živí také obava z eskalace napětí v obchodním vztahu USA a Číny, strach z čínského zpomalení nebo takzvaný tvrdý brexit.

Vydáme-li se hlouběji do historie, pak za posledních takřka deset let, od začátku roku 2009, si z titulů, které se v rámci indexu PX aktuálně obchodují, nejvíce polepšil Pegas Nonwovens, a to o 267,23 procenta. Nejvýrazněji v témže období ztrácí CETV, 82,25 procenta. Index PX jako celek v souhrnu od začátku roku 2009 získal 18,13 procenta. Za posledních takřka pět let, od začátku roku 2014, je pak „šampionem“ O2, která si připisuje 157,38 procenta. Nejvýrazněji si od začátku roku 2014 pohoršuje Vienna Insurance Group, a sice 46,06 procenta. Index PX si v témže období polepšil o 3,93 procenta.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře