#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Premiérce Mayové hrozí pád. Trhy děsí brexit na divoko, který by Česko připravil o desítky miliard a desetitisíce pracovních míst

12. prosince 2018

Napětí kolem brexitu stoupá. Cena zajištění proti britské platební neschopnosti dnes stoupla na nejvyšší úroveň od doby referenda o vystoupení Británie z EU v červnu 2016. Libra se dnes ráno propadla na nejslabší úroveň vůči dolaru za poslední více než půldruhý rok. Důvodem je hlasování o nedůvěře kabinetu současné premiérky Theresy Mayové. Ten iniciovali konzervativní poslanci britského parlamentu, kteří nesouhlasí se současnou podobou návrhu brexitové dohody mezi Londýnem a Bruselem. Bezprostředně je rozlítila skutečnost, že Mayová odložila klíčové hlasování o tomto návrhu, které se mělo konat včera. O nedůvěře kabinetu se bude v britském parlamentu hlasovat už dnes večer. Pád premiéry ale není vůbec jistý. Mayová má podporu klíčových členů kabinetu a k jejímu sesazení je potřeba více než třikrát více hlasů, než stačilo na iniciaci hlasování o nedůvěře. Pokud Mayová přežije, bude se snažit přimět Brusel k ústupkům, aby mohla brexitovou dohodu doma lépe „prodat“. Jesltiže by včerejší hlasování neodložila, dohoda by podporu nezískala.

Vnitropolitické napětí v Británii zvyšuje pravděpodobnost takzvaného brexitu nadivoko, tedy brexitu bez dohody. To je špatná zpráva pro českou ekonomiku. Brexit bez dohody by například jen v českém automobilovém průmyslu připravil o práci až 16 tisíc Čechů, celkově by jich o práci mohl připravit kolem 40 tisíc. Českou ekonomiku by brexit bez dohody připravil až o 60 miliard korun. Británie je významným odbytištěm českého vývozu a brexit bez dohody by vedl k tomu, že by v březnu 2019 zde dne na den přestal platit nynější bezcelní režim a také stávající úpravy netarifních opatření mezi Británií a zbytkem EU. To by v důsledku ochromilo britskou poptávku po dováženém zboží. Nejistota spjatá s brexitem ji ostatně částečně ochromuje už nyní. Zatímco letos od ledna do září objem českého vývozu na trhy Evropské unie (stále včetně Británie) stoupl meziročně o dvě procenta, export do Británie samotné ve stejném období klesl o 4,6 procenta. Spojené království je jediným z našich klíčových exportních odbytišť, kam letos vyvážíme menší objem zboží než loni.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře