Trhy mají (alespoň trochu) jasno: měkký brexit a žádný brexit jsou i po dnešku pravděpodobnější než tvrdý brexit
Třetí neúspěch premiérky Mayové a jejího návrhu brexitu se očekával. Pro trhy to nijak výrazné překvapení není. O tom svědčí... více
Britský premiér Boris Johnson se v křesle ještě ani příliš neohřál a už utrpěl katastrofální porážku. Jeho silová taktika „brexit k 31. říjnu za každou cenu, bude-li třeba bez dohody“ narazila. Pravděpodobnost vystoupení Británie z EU před letošním 1. listopadem prudce klesla zhruba na 35 procent.
Trhy nyní jako s nejpravděpodobnější variantou počítají s vypsáním předčasných voleb.
Jenže ani předčasné volby pravděpodobnost tvrdého brexitu – jenž je i z hlediska české ekonomiky nejhorším možným vyústěním, alespoň tedy krátkodobě až střednědobě – příliš nesnižují. Tvrdý brexit je totiž i v případě předčasných voleb jakousi „defaultní“, tedy přednastavenou variantou vývoje.
Aby se vývoj neubíral přednastavenou cestou, je třeba jednoho z následujícího. Zaprvé, revokace Článku 50 Lisabonské smlouvy. Zrušení brexitu zcela jistě nenastane, dokud budou u moci konzervativci. Ti přitom i nyní v průzkumech veřejného mínění vedou. A pokud by se premiérem stal labourista Jeremy Corbyn, ani pak není jisté, že by k revokaci došlo. Corbyn nikdy neřekl, že by tak učinil.
Druhou možností je další referendum. I pokud by jej parlament v novém složení odsouhlasil, neexistuje žádná záruka, že veřejnost rozhodne jinak než v roce 2016.
Třetí variantou je dohoda mezi Londýnem a Bruselem a následný brexit s dohodou, neboli „měkký brexit“. Předčasné volby ovšem jen těžko parlament ujednotí v pohledu na to, jakou dohodu vlastně posvětit. I pokud by parlament konsensus našel, zůstává problém s takzvanou irskou pojistkou.
Dnes dopoledne v reakci v Johnsonovu porážku posílila jak britská libra, tak klíčový ukazatel britských akcií, index FTSE 100. Vzhledem k ponurému výhledu šlo však zřejmě jen o krátkodechý nárůst, který spíše svědčí o jakési přechodné úlevě trhů, případné nové naději. Scénář tvrdého brexitu je ale stále dosti pravděpodobný.
Třetí neúspěch premiérky Mayové a jejího návrhu brexitu se očekával. Pro trhy to nijak výrazné překvapení není. O tom svědčí... více
Mayová padá, libra stoupá. Poté, co britský parlament včera večer převzal kontrolu nad procesem brexitu, britská měna nejprve oslabila, ale... více
Britská premiérka Theresa Mayová utrpěla v úterý večer historickou porážku – nejvýraznější porážku vládního kabinetu za poslední století. Plán vystoupení... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom CZECH FUND. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.