Hypotéky spadnou, reality zdraží
Kdo čeká, že koronakrize zásadně změní dosavadní trend ve vývoji cen realit, bude zklamaný. Naopak, dosavadní trendy se ještě zvýrazní. Hypotéky tu budou... více
Zrušíme-li hrozbu bankrotu, vytrácí se i disciplinující vliv, který tato hrozba má. Za socialismu v Československu také bankrot prakticky neexistoval. Tehdejší státní podniky tak nic nepobízelo k „reformám“, tedy k inovacím. Výsledkem bylo obrovské technologické zaostávání sovětského bloku za Západem a v poslední fázi samotné zhroucení železné opony.
Nyní zase na Západě prakticky není možný bankrot rovnou celých zemí. Jako socialistické podniky v ČSSR i země Západu ztrácejí podněty k reformám. Dluhopisové trhy už je nedisciplinují jako dříve, neboť jsou znásilněné nově tištěnými biliony. Ba co hůř, intenzivní „tištění peněz“ v podání centrálních bank – neboli extrémní expanzivní měnová politika – zlevňuje vládám a politikům jejich zadlužení a zadlužování. Tak centrální bankéři vytvářejí u politiků dojem, že „zdroje jsou“ – a že vždy i budou. Bankrot přece nehrozí.
A protože bankrot nehrozí, nafukují se bubliny, které by nebyly myslitelné bez enormního „tištění peněz“. Jde také o bublinu dotační a bublinu regulační. Dříve si politici nemohli dovolit tolik dotovat a regulovat, protože by tím brzy sami sebe předlužili a dovedli zemi k bankrotu.
To se v podstatě stalo v zemích RVHP a byl to hlavní důvod pádu sovětského bloku.
Dnes však centrální banky Západu politikům umožňují, aby se předlužovali, aby mohutně dotovali a regulovali. A aby také konali populisticky, bude-li třeba. Plošné jednorázové přidání pěti tisíc korun důchodcům je vlastně druhem dotace. Zrušení superhrubé mzdy bez hledání adekvátních úspor umožňuje vládě zase jen její centrální banka. Bez ní a její připravenosti případně odkupovat vládní dluh by populismus politiků vytrestal sám trh. Totiž dluhopisový trh. Začaly by citelně růst úroky, za něž si vláda půjčuje, a celkové náklady obsluhy dluhu.
Tento „bič“ ale vlády nad sebou minimálně v posledních 10 letech nemají. A zvláště patrné je to nyní, v době koronavirové. Centrální banky Západu svojí expanzivní měnovou politikou – tedy politikou levných peněz, ultranízkých úroků a dalšího zadlužování – umožňují vládám v oblasti fiskální politiky uskutečňovat dotační populismus, za nějž už je jako dříve nevytrestá dluhopisový trh.
Nafukuje se dále dluhová, dotační a regulační bublina, která centrální banky záhy nutí jít s úroky ještě níže. Dluh, dotace, regulace samozřejmě ekonomiku ničí, způsobují zaostávání, ale „řešením“ je opět jen další dluh, další regulace a další dotace. Je to bludná spirála postupného ekonomického chřadnutí Západu.
Kdo čeká, že koronakrize zásadně změní dosavadní trend ve vývoji cen realit, bude zklamaný. Naopak, dosavadní trendy se ještě zvýrazní. Hypotéky tu budou... více
Evropská centrální banka má ode dneška novou šéfku. Jednu z největších výzev, před níž Christine Lagardeová stojí, ztělesňuje Greta Thunbergová.... více
To, že hypotéky budou v ČR rekordně levné, už je „ložené“. Kdo pochybuje, zřejmě nesleduje, co v posledních týdnech činí světově významné... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.