Pohonné hmoty v ČR v uplynulých sedmi dnech čtvrtý týden v řadě zlevňovaly. Zlevňování bylo však jen mírné, podobně jako v předchozích třech týdnech. Ceny se tak výrazněji nemění už v podstatě poslední dva měsíce. Od poloviny července se cena jak benzínu, tak nafty pohybuje ve stabilizovaném pásmu s rozpětím necelých třiceti haléřů. Průměrná cena benzínu Natural 95 v uplynulých sedmi dnech zrychlila svůj pokles na sedm haléřů na litr a činí nyní 27,86 koruny za litr. Nafta v uplynulých sedmi dnech ubrala třetí týden v řadě pět haléřů na litr a stojí 27,29 koruny.
V příštím týdnu lze v ČR očekávat pokles cen pohonných hmot v rozsahu kolem deseti haléřů na litr. Tlak na pokles cen totiž v tomto týdnu získal nový impuls v podobně citelného propadu cen ropy. Ropa typu Brent zlevnila pod 40 dolarů za barel, poprvé od konce letošního června. Důvodem je nové nacenění dodávek saúdského ropného monopolu Saudi Aramaco, jejž kontroluje královská rodina Saúdů. Rijád totiž snížil ceny ropy s říjnovým datem dodání dvěma ze svých největších odběratelů, totiž asijským a americkým rafinériím. Obavy ze slabší než očekávané poptávky, jež tato zpráva mezi obchodníky s ropou vyvolala, umocnila další zpráva, a sice ta, že britská firma AstraZeneca pozastavila finální fázi klinických testů koronavirové vakcíny, kterou vyvíjí ve spolupráci s vědci z Oxfordské univerzity.
Koruna v posledních dnech vůči dolaru lehce slábne, takže bude efekt levnější ropy tlumit. Tudíž levnění pohonných hmot v ČR sice zmírní, ale nezvrátí.
Podle mezinárodního srovnání je benzín aktuálně, v září, levnější než v Česku tradičně v Polsku, ale také ve Slovinsku, Bulharsku či Rumunsku. V Maďarsku je srovnatelně drahý. Na Slovensku, v Rakousku, v Chorvatsku a také tradičně v Německu či v Itálii je dražší. Nafta je levnější než v ČR v zemích, jako je opět Polsko, Bulharsko či Rumunsko, ale také ve Slovinsku. V Rakousku, na Slovensku, v Maďarsku, Německu, Chorvatsku či Itálii je cena nafty vyšší než v ČR.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.