#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Pohonné hmoty v ČR zrychlují ve svém zlevňování

17. září 2020
Vliv zlevňující ropy je silnější než efekt oslabující koruny.

17Pohonné hmoty v ČR v uplynulých sedmi dnech pátý týden v řadě zlevňovaly, a to rychleji než o týden dříve. Průměrná cena benzínu Natural 95 v uplynulých sedmi dnech poklesla druhý týden v řadě o sedm haléřů na litr a činí nyní 27,79 koruny za litr. Nafta v uplynulých sedmi dnech ubrala třináct haléřů na litr a stojí 27,16 koruny.

V příštím týdnu lze v ČR očekávat pokles cen pohonných hmot v rozsahu kolem deseti haléřů na litr. Pokles cen pohonných hmot bude výslednicí protichůdného působení vlivu zlevňující ropy a současně oslabující koruny. Tyto děje probíhají od přelomu srpna a září a mají společný důvod. Prodejci pohonných hmot je v příštím týdnu do svých cen teprve výrazněji promítnout, neboť ceny pohonných hmot se vyvíjejí se zpožděním zhruba dvou až tří týdnů za vývojem cen ropy na světových trzích.

Tlak na pokles cen pohonných hmot v září získal nový impuls v podobně citelného propadu cen ropy. Ropa typu Brent zlevnila od začátku září z úrovně 45,60 dolaru za barel na 41,70 dolaru za barel. Důvodem je celosvětový nárůst obav z toho, že druhá vlna pandemie koronaviru bude mít závažné ekonomické důsledky, srovnatelné s těmi vlny první.

Tato samá negativní nálada trhů ovšem také oslabují korunu, což efekt levnější ropy tlumí a utlumí. Pohonné hmoty v ČR ovšem i tak zlevní.

Podle mezinárodního srovnání je benzín aktuálně, v září, levnější než v Česku tradičně v Polsku, ale také ve Slovinsku, Bulharsku či Rumunsku. V Maďarsku je srovnatelně drahý. Na Slovensku, v Rakousku, v Chorvatsku a také tradičně v Německu či v Itálii je dražší. Nafta je levnější než v ČR v zemích, jako je opět Polsko, Bulharsko či Rumunsko, ale také ve Slovinsku. V Rakousku, na Slovensku, v Maďarsku, Německu, Chorvatsku či Itálii je cena nafty vyšší než v ČR.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře