#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Pět způsobů, jak stát pomůže obětem tornáda přímo

26. června 2021
Miliony na dům, dřevo na střechu zdarma, odsunutí platby daní,… 

Tornádo nebývalé síly, jež předevčírem zasáhlo obce na Hodonínsku a Břeclavsku, způsobilo ztráty na životech a četná zranění, také však rozsáhlé majetkové škody. Ty budou vyčíslovat i pojišťovny. Dříve než se tak stane, potřebují postižení občané a firmy dotčeného území okamžitou pomoc. Zde je pět okruhů pomoci státu, jež je určena těmto lidem přímo. Ve výčtu tedy není zahrnuta například finanční pomoc v gesci ministerstva dopravy směřující na opravy veřejného majetku, jako jsou silniční komunikace nebo chodníky.

Ministerstvo financí: Daňový pardon  

Ministerstvo financí uleví postiženým občanům a firmám od daní. Posune jim splatnost daně z příjmu z konce června do konce srpna a posune také termín podání daňového přiznání, kontrolního hlášení a platby DPH za měsíc květen o jeden měsíc. Rovněž promine zálohu na silniční daň, jež je splatná 15. července.

Ministerstvo pro místní rozvoj: Dotace až dvou milionů korun na hlavu 

Ministerstvo pro místní rozvoj v pondělí spustí program na obnovu obydlí po živelní pohromě. Postižení lidé dostanou dotace až za dva miliony korun na hlavu, s možností navýšení o zvýhodněný úvěr až do částky pěti milionů korun. Tyto peníze jsou určeny na pořízení nového bydlení nebo rekonstrukci tohoto stávajícího. Celkově je na tento program vyčleněno 420 milionů korun.

Lesy ČR: Dřevo zdarma pro zasažené, anebo peníze 

Státní podnik Lesy ČR, který daruje lidem postiženým lidem až 50 kubíků kulatiny, kterou mohou využít při stavbě nové střechy, nebo finanční dar ve výši sto tisíc korun. Kubík stavební kulatiny nyní vyjde zhruba na 2500 korun. Každá postižená domácnost navíc může požádat o 20 kubíků palivového dříví zdarma.

Úřad práce: Až 58 tisíc korun okamžité pomoci 

Příslušné úřady práce od včerejšího rána vyplácí okamžitou pomoc pro lidi v nouzi. Jedná se až o 58 tisíc korun na osobu. Přímo v zasaženém terénu se pohybují mobilní týmy, včetně sociálních pracovníků, které se snaží vyplatit hotovost i přímo na místě, po prokázání se občanským průkazem.

Správa státních hmotných rezerv: Kontejner nouzového přežití 

Vyslala do postižené oblasti kontejner nouzového přežití. Je vybavený kuchyňkou, sociálním zařízením jako sprcha či WC, základními potravinami.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře