#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Ovoce a pálenky zdražují, mrazíky jsou jen jedním z důvodů. Pěstitelé jablek vyhlíží jednu z nejhorších sklizní v historii ČR

14. září 2019

Stále zřetelněji se ukazuje, že se se týče úrody ovoce, byl loňský rok v Česku vskutku výjimečný. Ovocné stromy se doslova prohýbaly nadúrodou plodů. Bohatá sklizeň se promítla do cen. Třeba kilogram višní mezi červencem 2017 a červencem 2018 zlevnil z 19,30 na 8,90 koruny, tedy o 53,9 procenta. Ve stejném období zlevňovaly také třeba meruňky, švestky či třešně. Suchý a teplý rok 2018 sice nepřál pěstitelům zeleniny, ale sadařům a ovocnářům většinou ano.

Letos je to dost jiné. Ovoce meziročně citelně zdražuje. Z nejnovějších údajů ČSÚ plyne, že meruňky v červenci 2019 meziročně zdražovaly o 11,6 procenta, třešně o 24 procent, a višně dokonce o 83,3 procenta. Důvodem je nejen horší než loňská úroda, ale také obecný růst mezd – které pochopitelně rostou také sadařům a ovocnářům – či zdražování energií.

Svoji roli sehrají i letošní jarní mrazíky a obecněji výkyvy počasí, včetně opět sucha nebo krupobití. Podle nejnovějšího odhadu, k začátku září, například sklizeň jablek meziročně poklesne o třicet procent. Jednalo by se tak o jednu z nejhorších sklizní jablek v novodobé historii ČR. Na cenách jablek se zatím horší úroda neprojevuje, například konzumní jablka z české produkce vyšla na výkupu letos červenci na 8,50 koruny za kilogram, zatímco loni v červenci na 12,60. Špatná úroda se v cenách jablek projeví postupně, během následujících měsíců. Do ceny pro konečného spotřebitele se promítne také například efekt levné polské konkurence, a tedy i tamní letošní úroda jablek.

Právě i kvůli horší úrodě ovoce v ČR letos zdražují pálenky, meziročně zatím o pět až deset procent. Důvodem je kromě relativního nedostatku ovoce k pálení opět také růst cen energií a vody a dalších nákladů. Lze očekávat, že cena pálenek může nakonec letos vyskočit meziročně o deset až patnáct procent.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře