#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Lukáš Kovanda pro Peníze.cz: Sjednocení DPH na 19 procentech?

13. ledna 2012

Peníze.cz: Ministerstvo financí připustilo, že by mohlo ještě letos sjednotit DPH na 19 procentech. Co si o tom myslí Aleš Michl, Tomio Okamura, Petr Mach, Lukáš Kovanda a další oslovení odborníci?

Lukáš Kovanda, ekonom a publicista:

V současné době jde o ekonomický nesmysl. Ano, vím, že existují mnozí analytici tuzemských bankovních domů či finančních institucí, kteří nápad kvitují. Jeden z nich dokonce spočítal, že peněženku každého občana České republiky zatíží navýšení o dodatečných 220 korun. A to je prý schůdné. Nesouhlasím.

Klasik říká, že dobrý ekonom bere v potaz i to, „co není vidět“. Řečení analytici (či úředníci ministerstva financí), zdá se, berou v potaz jen to, co „je vidět“. Už jim v myslích naskakují dobře viditelná čísílka vyšších daňových výběrů, které – domnívají se – povedou k rychlejšímu ozdravení veřejných financí. Nevidí ovšem to opravdu podstatné – že pro řadu lidí je v dnešní, ekonomicky náročné době 220 korun nezanedbatelnou částí rodinného rozpočtu; že jakékoli další navýšení daní snižuje motivaci lidí řádně je odvádět a naopak zvyšuje sklony berně obcházet; že jakékoli navýšení daní ochabuje podněty k ekonomické aktivitě řadových občanů; že navýšení daní demotivuje politiky, aby zefektivňovali systém veřejných zakázek, chod byrokracie či systém boje s finanční kriminalitou, což jsou všechno „černé díry“, kterými v uplynulých letech unikla a stále uniká spousta dnes tolik potřebných miliard.

zde jsou všechny odpovědi.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře