#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Obliba Karla Marxe vzrostla o 300 procent

4. listopadu 2008

Kursy akcií padají, Karel Marx se dostává do kursu. Nakladatelé v jeho rodném Německu si mnou ruce nad třistaprocentním růstemprodeje Kapitálu, stěžejního díla ekonomické historie. Kupujícími jsou zjevně ti, již nabyli přesvědčení, že nynější finanční krize je především fatálním bankrotem kapitalismu (jejž přece Marx předpověděl…).

Ano, Marx hovoří o krizích kapitalismu. Ty však v jeho podání vznikají v reálné ekonomice, a to tehdy, dojde-li k přebujelé akumulaci kapitálu snoubené s nedostatečnou poptávkou. Kapitalista prostě nakupí příliš výrobních pásů, ale jelikož nemá tolik zákazníků, kolik předpokládal, snižují se zisky a musí vyhazovat ty, kteří u pásů pracují.

Takto marxisticky je možné vyložit mnohé předchozí krize a recese, včetně té plynoucí ze splasknutí technologické bubliny v roce 2000 (přehnaně se investovalo do „webu 1.0″, jenž však ještě nebyl s to generovat odpovídající zisky).

Nynější krize ale nevyvěrá z problémů v reálné ekonomice jako spíše z patálií ve finančním, nevýrobním světě. Zatímco dle Marxe úvěr pouze „urychluje neblahá vyústění krize,“ [IV. 4.odst.] jak stojí v Kapitálu, nyní je úvěr (hypotéky) prvotní a zásadní příčinou krize. Ještě jinak: nyní krizi nezpůsobuje přehnaná akumulace strojů, pásů a továren, nýbrž přehnaná „akumulace“ obchodních bankéřů, již nevytušili riziko hypoték pro chudší, a přehnaná „akumulace“ centrálních bankéřů, kteří z různých důvodů podlehli svodům tuze nízkých úrokových sazeb (tedy levného úvěru).

Finanční krize tedy nedělá Marxovo učení o nic více platné, než bylo dosud, možná spíše naopak. Těžko ale po německém badateli chtít, aby v době, kdy společnost Lehman Brothers – nedávno zkrachovalá investiční banka, ikona krize – ještě obchodovala s bavlnou, předvídal, jak nesmírně se finanční sféra rozvine a jaká úskalí bude skrývat.

Zajímavé však je, že Marx už v Kapitálu provedl pozorování parazitující „nové finanční aristokracie“ [III. 3) 4.odst.], jež tyje ze švindlu a spekulací. Andrew Lahde, šéf hedgeového fondu, jenž loni zhodnotil prostředky investorů o neskutečných 870 procent (vsadil na pokles hypoték pro chudé; už o něm na tomto blogu padlo pár vět), říká, že to byli představitelé finanční „aristokracie, idioti (z Lehman Brothers, AIG, Bear Stearns)“ [Dopis investorům, 2.odst.], již tvořili protistrany jeho úspěšných obchodů. Marx i Lahde brojí proti stejné aristokracii. Otec komunismu se ji pokusil zničit ideologicky (z čehož jen vzešla nová, rudá aristokracie), Lahde to bere pragmatičtěji: na aristokracii se zaopatřil do konce života.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře