#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Morální hazard

30. prosince 2013

Kampeličky nejsou banky a stát by to měl zohlednit

Židle, stůl a trezor. Nic dalšího. Tak vypadaly první kampeličky, jež na českém území vznikaly od půli 19. století. Lidé, třeba jen z okruhu jedné farnosti, se dohodli, že si budou společně střádat a následně po dohodě i poskytovat úvěry. Za záložnu ručili celým svým majetkem. Podstatná tedy byla vzájemná důvěra, znalost místního prostředí.
Po zlaté éře před první světovou válkou přišel se socialismem pochopitelný útlum, aby se v devadesátých letech začalo jméno lékaře a obrozeneckého buditele Kampelíka – někdejšího propagátora ideje družstevních záložen – skloňovat opět i ve finančních souvislostech. Založení kampeličky bylo podobně snadné jako o sto let dříve; stačil základní kapitál půl milionu korun. Situace využili mnozí podnikavci, kteří si záložnu otevřeli rovnou s tím, že prostředky důvěřivců zpronevěří. Pak přišel další útlum, tentokrát byl dán ztrátou důvěry.
S novým tisíciletím přichází konsolidace sektoru i jistá obroda. Ale ani z tohoto „obrození“ by Kampelík radost neměl. Nyní zvláště proto, že je smysl kampeličky zpochybněn samotným angažmá státu, jenž prostřednictvím fondu pojištění vkladů depozita v záložnách garantuje až do výše sto tisíc eur. Klienti kampeliček – pardon, družstevníci – tedy inkasují vyšší úroky, protože záložny mnohdy i rizikověji investují. Zároveň jsou ovšem vklady družstevníků pojištěny stejně jako vklady klientů bank. To pochopitelně svádí k morálnímu hazardu – a zde je třeba hledat prapříčinu současných problémů.
Nikdo nevolá po tom, aby družstevníci kampeliček ručili celým svým majetkem jako kdysi. Měli by však nést vyšší riziko než nyní, aby tak činili zodpovědnější rozhodnutí. A pokud se jim to zajídá, nechť své úspory svěří výhradně bance.

Vyšlo v Lidových novinách.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře