#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Míra inflace v listopadu citelně zaostala za prognózou ČNB, úrokové sazby se letos už zřejmě nezvednou

10. prosince 2018

Míra inflace v listopadu činila rovná dvě procenta, a ocitla se tak přesně na úrovni inflačního cíle České národní banky. Ta ovšem ve své aktuální prognóze počítá pro listopad s mírou inflace ve výši 2,5 procenta.

Klíčovým důvodem znatelně pomalejšího tempa inflace je říjnový a listopadový propad cen ropy na světových trzích, který už se v listopadu částečně promítl do zlevnění pohonných hmot v ČR.

Navíc se zatím nenaplňují obavy z citelného zdražování potravin v důsledku letošního sucha a špatné letní úrody.

Pomalejší než očekávaná inflace snižuje pravděpodobnost, že Česká národní banka na svém letošním posledním měnověpolitickém zasedání zvýší úrokové sazby.

Dalšího zpřísnění měnové politiky se zřejmě dočkáme až v roce 2019 i z toho důvodu, že bankovní radu opustil největší „jestřáb“ posledních měsíců a čtvrtletí Mojmír Hampl. Noví bankovní radní se zatím „rozkoukávají“ a nebudou hned při svém prvním rozhodování o sazbách zastávat extrémní postoje, spíše se „povezou“ s většinovým názorem. Tím by právě i vzhledem k pomalejší než předpokládané inflaci mělo být ponechání sazeb na stávajících úrovních.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře