#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Michaela Ševčíková, ekonomka „šmrncnutá“ politologií

1. června 2017

Ekonomů je prý v Česku příliš. A politologů jakbysmet. Výrazně méně je však těch, kteří v sobě obě kvalifikace kombinují. A ještě méně takových žen. Michaela Ševčíková z Národohospodářské fakulty VŠE v Praze patří mezi ně. Díky svému rozkročení mezi oběma disciplínami je dnes žádanou expertkou. Dva magisterské a jeden inženýrský vysokoškolský diplom hovoří samy ze sebe. „Muži jednají v kompetitivním módu, soutěží mezi sebou,“ vysvětluje Ševčíková, proč je málo dokonce i ekonomek samotných. Ostatně, Nobelova cena za ekonomii se udílí každoročně od roku 1969, mnohdy ji v jednom roce získá i více laureátů. Přesto je mezi všemi takto oceněnými muži jediná žena, Elinor Ostromová. „Ekonomie je o maximalizaci zisku, o maximalizaci užitku. Muži v rámci toho svého soutěžení rádi maximalizují. Ženám je ale bližší jednání kooperativní, tedy spolupráce. Jednají spíše kooperativně než kompetitivně,“ uvažuje Ševčíková, proč je ekonomie tak maskulinní vědou.

Ekonomka „šmrncnutá“ politologií, to je v éře grexitů a brexitů ideální intelektuální výbava. Odchodu Británie z EU Ševčíková lituje. „Pominu-li ztrátu ekonomickou, politickou a geopolitickou, pak je to zejména ztráta ideově-ideologická,“ říká. Střednědobě až dlouhodobě může podle ní Británie z nečlenství v EU těžit. Krátkodobě to však bude mít těžké. „Mnohem větší ztráta to však bude pro EU. Společnou palubu totiž opouští jeden z nejlepších,“ uzavírá Ševčíková.

Video je k dispozici zde.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře