#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Luboš Xaver Veselý se ptal Lukáše Kovandy na krizi i na zdanění prostituce

3. ledna 2019

„Rok 2019 bude horší, než předchozí, ale nepřijde krize. Lidem porostou mzdy tempem asi 7 procent, kupní síla bude narůstat. Bude to dobrý standard. Bdělá ČNB v loňském roce provedla regulaci a zapověděla bankám, aby půjčovala těm nejrizikovějším klientům. To, že rostly mzdy a měli jsme se dobře, roztočilo tento byznys, v lidech to vzbuzuje touhu více riskovat, nebojí se. Na krizi se zadělává právě v těchto časech,“ říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti CZECH FUND. Ke krizi podle něj nakonec dojde, jen to nebude letos.

„Když má člověk příjem 30 tisíc, tak by měl mít 300 tisíc na spořícím účtu, to aby si mohl najít novou práci v případě, kdy ho vyhodí. Když bude krize, může to trvat i dva roky. ČNB nechala vytisknout miliardy korun a za ty nakoupila eura. Naše země má nyní v přepočtu na obyvatele největší devizové rezervy,“ říká Kovanda o zamrznutí kurzu koruny. Kromě angličtiny vidí Kovanda velký potenciál v programování. Spousty pracovních míst totiž nahradí roboti, ale právě programátoři budu ti, kteří je budou kódovat.

Šedá ekonomika je podle něj důležitá. „Prostituci bych zdanil, udělal bych z toho standardní byznys. Když daní Uber a Airbnb, proč ne tohle? Komunální politici se bojí, že by legalizovali prostituci před svými voliči, pro které je to společensky nepřístupné. Na prostituci v ČR unikají miliardy,“ uzavírá ekonom.

Jak by se svými financemi měl naložit průměrný Čech? Kam investovat? Proč klesnou ceny pohonných hmot? A proč by se z prostituce měl stát regulérní byznys?

Vyšlo na XTV.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře