#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Listopadová míra inflace a nezaměstnanosti

7. prosince 2018

Míra inflace dle našeho předpokladu v listopadu činila rovná dvě procenta, a ocitla se tak přesně na úrovni inflačního cíle České národní banky. Ta ovšem ve své aktuální prognóze počítá pro listopad s mírou inflace ve výši 2,5 procenta. Klíčovým důvodem znatelně pomalejšího tempa inflace je říjnový a listopadový propad cen ropy na světových trzích, který už se v listopadu částečně promítl do zlevnění pohonných hmot v ČR.

Navíc se zatím nenaplňují obavy z citelného zdražování potravin v důsledku letošního sucha a špatné letní úrody. Pomalejší než očekávaná inflace snižuje pravděpodobnost, že Česká národní banka na svém letošním posledním měnověpolitickém zasedání zvýší úrokové sazby.

Dalšího zpřísnění měnové politiky se zřejmě dočkáme až v roce 2019 i z toho důvodu, že bankovní radu opustil největší „jestřáb“ posledních měsíců a čtvrtletí Mojmír Hampl. Noví bankovní radní se zatím „rozkoukávají“ a nebudou hned při svém prvním rozhodování o sazbách zastávat extrémní postoje, spíše se „povezou“ s většinovým názorem. Tím by právě i vzhledem k pomalejší než předpokládané inflaci mělo být ponechání sazeb na stávajících úrovních.

Míra nezaměstnanosti v listopadu dle našeho předpokladu setrvala na úrovni 2,8 procenta. Vyrovnala tedy svůj rekord za celé období od druhé poloviny 90. let. Stále patrnější jsou známky toho, že míra nezaměstnanosti definitivně narazila na své dno současné fáze hospodářského cyklu. Svědčí o tom i ta skutečnost, že v listopadu nedošlo k dalšímu jejímu poklesu, jak je obvyklé, nýbrž setrvala na říjnové úrovni.

Výběrová šetření pracovních sil v domácnostech, která provádí Český statistický úřad, také naznačují ukončení dlouhodobého zlepšování situace na trhu práce. Mezičtvrtletní indexy po sezónním očištění ukázaly ve třetím čtvrtletí letošního roku drobné snížení zaměstnanosti. Silná poptávka po pracovní síle ovšem nadále přetrvává. Trh práce je tedy nadále ve velmi napjatém stavu, o čemž svědčí aktuální rychlá a plynulá absorpce čerstvých absolventů.

Pokles míry nezaměstnanosti je regionálně celkem uspokojivě rozložený, byť rozdíly pochopitelně přetrvávají. V listopadu dle našeho předpokladu vykazovaly všechny okresy ČR, včetně například Karviné, míru nezaměstnanosti nižší než sedm procent, což je stav, který nenastal rovněž od 90. let.

V prosinci už je třeba počítat s mírným nárůstem míry nezaměstnanosti z důvodu každoročního přechodného ukončování sezónních prací v zemědělství, stavebnictví, lesnictví či třeba v povrchové těžbě.

Dle aktuálních mezinárodně srovnatelných dat má ČR stále nejnižší míru nezaměstnanosti nejen mezi zeměmi Evropské unie, ale také v rámci zemí organizace OECD. Z těchto zemí vykazuje srovnatelnou, byť o něco vyšší míru nezaměstnanosti už jen Japonsko a Island. Za celý letošní rok vykáže míra nezaměstnanosti v ČR úroveň 3,2 procenta.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře