#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Lék na koronavir bude až za  více než rok, varuje švýcarský farmaceutický gigant. Proč za tak dlouho?

2. února 2020

Šéf švýcarského farmaceutického gigantu Novartis předpokládá, že účinná vakcína na v současnosti se rapidně šířící koronavirové onemocnění bude k dispozici až za více než dvanáct měsíců. Vas Narasimhan to uvedl v rozhovoru pro televizi CNBC. Do té doby mohou být šířící se nákazou fatálně ohroženi zejména lidé, kteří již trpí některou z chorob typu hypertenze či cukrovky a jejichž imunita je oslabena.

Velké farmaceutické společnosti se zaměřují spíše na výzkum a vývoj prostředků v oblasti léčby například rakoviny. Investoři a akcionáři těchto gigantů totiž oceňují průlom v léčbě právě třeba nádorových onemocnění. Takové průlomy se zrcadlí i ve statistice. Například v USA došlo v uplynulých letech k citelnému poklesu úmrtí na rakovinu.

Naproti tomu, výzkum a vývoj prostředků zamezujících šíření virových pandemií není pro farmaceutický průmysl zdaleka tak lukrativní.

Nákaza, která se v rozsáhlejším měřítku objevuje jen čas od času, jednou za několik let, a to ještě  ve více či méně obměněné podobě, nemusí farmaceutické firmě ani pokrýt náklady na vývoj preparátu. Onemocnění, s nimiž je současná koronavirová nákaza srovnávána nejčastěji, tedy infekce SARS, resp. MERS, udeřila před sedmnácti, resp. pěti lety. Přípravek proti dané formě rakoviny, je-li účinný, je zato využíván kontinuálně, takže spíše pokryje nemalé náklady na výzkum a vývoj.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře