#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Koruna vstupuje do nového roku při síle

2. ledna 2023
Je nejsilnější od srpna 2011 a nachází se blízko maxim od roku 2008. Svědčí jí včerejší slova guvernéra ČNB Michla.

Koruna vstupuje do nového roku při síle. Dnes ráno zpevnila pod 24,10 za euro, a to až na svoji celkově nejsilnější úroveň od srpna 2011, 24,073 za euro. Pouze 14 haléřů ji dělí od překonání své nejsilnější hodnoty za celou dobu od října 2008, tedy od předvečera globální finanční krize.

České měně svědčí včerejší slova guvernéra České národní banky Aleše Michla, která v rozhovoru pro ČTK vyzdvihl úspěchy stávající měnové politiky centrální banky v potírání inflace. Podle něj je mix poměrně vysokých úrokových sazeb, nejvyšších od roku 1999, a právě silné koruny účinný v protiinflačním boje. To mezinárodním devizovým obchodníkům dává jasnou indicii, že ČNB je připravena případně intervenovat za silnější korunu i v letošním roce. Od loňského května intervenovala prodejem deviz v přepočtu za více než 600 miliard korun. V posledních dvou měsících loňska ale podle dostupných informací vstupovat na trhy za účelem intervence prakticky nemusela, postačila verbální deklarace připravenosti k intervenci.

Koruně totiž svědčí také celkový vývoj ve světě. Zejména pak to, že v EU nepropukla energetická krize a že referenční cena plynu v EU klesá na úrovně před zahájením ruské intervence na Ukrajině loni v únoru. Takový vývoj snižuje riziko nastání hlubší recese v ČR a zemích EU.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře