#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Koruna letos posiluje skoro nejvíce na světě, trh proto mírní svá očekávání ohledně dalšího zvyšování úroků ČNB

11. ledna 2022
Rapidně zpevňující koruna totiž zčásti „dělá práci“ za centrální banku.

Během uplynulého týdne trh poněkud snížil své sázky na razantní zvyšování klíčových úrokových České národní banky (viz graf níže). Zatímco před týdnem předpokládal, že během dalších tří měsíců se základní sazba ČNB zvedne na 4,75 procenta, nyní míní, že to spíše bude jen 4,5 procenta.

Klíčovým důvodem je letošní rapidní zpevňování kursu koruny. Měnově podmínky v ekonomice totiž utahuje jak zvyšování úrokových sazeb, tak zpevňování kursu.

Spolu s maďarským forintem a jihoafrickým randem koruna letos zpevňuje vůči dolaru a euru nejvýrazněji ze všech měn rozvíjejících trhů. Mezi světovými měnami je v posilování vůči dolaru koruna šestá, když je kromě forintu a randu předčí nepříliš významné měny Namibie, Lesotha a Svazijska (viz tabulka níže).

Dnes koruna vůči euru posílila až na 24,316, vyplývá z dat Bloombergu. Za posledních deset let dosáhla silnější úrovně vůči euru pouze v jeden jediný den, a to 11. září 2012, kdy zpevnila až 24,278. Je možné, že už dnes tuto úroveň pokoří. Koruna by pak byla nejsilnější dokonce za celé období od září 2011.

Trh mírní očekávání ohledně zvyšování úrokových sazeb ČNB. Přes týdnem byly výše (žlutá křivka) než dnes (zelená)…

Koruna letos vůči dolaru posiluje skoro nejvíce na světě, celkově je šestá…

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře