#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Koruna dnes prolomila hranici 24,70 za euro, poprvé od roku 2012. Míří k úrovni 24,50

4. ledna 2022

Koruna dnes odpoledne středoevropského času zpevnila pod psychologickou hranici 24,70 za euro. Stalo se tak poprvé od září 2012 (viz graf níže).

Korunu tlačí nahoru optimistické naladění trhů počátkem roku, naděje na definitivní odeznění pandemie, ale zejména rozevírání nůžek mezi úroky na české měně a úroky na euru. Tyto nůžky by se měly do března dále rozevřít. Česká národní banka totiž, jak míní trhy, zvedne svoji základní sazbu nejspíše na 4,75 procenta. Přitom trhy nově zcela nevylučují ani možnost růstu základního úroku na úroveň rovných pěti procent.

Pokud by základní úrok ČNB stoupl až na pětiprocentní úroveň, zatímco základní sazba ECB zůstane na nule, rozpětí v úrocích se rozšíří na pět procentních bodů. Vyšší toto rozpětí bylo naposledy v lednu 1999, v prvním měsíci existence eura. To je pro mezinárodní investory natolik lákává představa, že do koruny a korunových aktiv přesouvají další kapitál, což právě způsobuje její nynější citelné zpevňování.

Lze předpokládat, že koruna ještě posílí dále, až k úrovni 24,5 za euro. Předpokládá to ovšem, že nedojde ke zhoršení nálady na trzích, zhoršení pandemické situace nebo k jiné nepříznivé situaci.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře