#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Koronavirus citelně zlevňuje Čechům benzín i naftu

6. února 2020
Naděje na jeho účinnou léčbu však od včerejška ropu zdražuje, nicméně zlevňování pohonných hmot bude ještě pokračovat.

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu dále zrychlily své zlevňování. Benzín zlevnil o 22 haléřů na litr, nafta o 26, takže se benzín aktuálně prodává za průměrnou cenu 32,04 koruny za litr, zatímco nafta za 31,69 koruny za litr. V obou případech jde o nejnižší cenu od letošního 2. ledna.

Dá-li se v případě šíření koranavirové infekce hovořit alespoň o něčem, co není vyloženě jen negativní, pak o tom, že i českým řidičům zlevňuje pohonné hmoty. V příštím týdnu lze očekávat další zlevňování, v rozsahu kolem dvaceti haléřů. Obava z dalšího šíření nákazy totiž ochromuje zejména čínskou ekonomiku která je největším světovým dovozcem ropy. Pokud tedy tento dovozce zaznamená kvůli koronaviru významný a trvalejší výpadek ekonomické aktivity, tamní dopravy i průmyslu, o ropu bude celosvětově citelně nižší zájem. A právě tato možná vyhlídka ji v uplynulé době citelně zlevnila.

Ropa typu Brent z důvodu obav z šíření nákazy koronavirem zlevnila mezi 21. lednem a předvčerejškem o zhruba osmnáct procent. Předevčírem se její cena propadla dokonce pod 54 dolarů za barel, tedy nejníže od konce roku 2018. Včera a dnes její cena roste.

Za růstem však je dost možná jen přechodně optimistické naladění světových trhů, které živí naděje na průlom v boji s nákazou čínského koronaviru. Čínští vědci totiž podali žádost o uznání místního patentu na léčebný prostředek, který by na nový typ koronaviru mohl účinkovat. Optimismus trhů zvyšuje poptávku po rizikovějších aktivech třeba právě typu ropy nebo české koruny, zatímco snižuje poptávku po tradičních bezpečných útočištích typu japonského jenu či amerických nebo německých dluhopisů.

Koruna včera odpoledne středoevropského času během obchodování zhodnotila na svoji nejsilnější úroveň vůči euru od října 2012. Zhodnotila na úroveň kursu 25,023, což je její absolutně nejsilnější hodnota vůči jednotné evropské měně za celé období od 31. října 2012. Poslední říjnový den před osmi lety euro vyšlo i jen na 24,931 koruny. Je tedy patrné, že české měně příliš nechybí, aby prolomila psychologickou hranici 25 korun za euro. Ke zdolání této úrovně bude potřebovat další pozitivní zprávy ze světových trhů, zejména pokračující zklidňování situace kolem koronavirové nákazy. Barel ropy Brent předevčírem vyšel v korunách na méně než 1230 Kč, tedy nejméně taktéž od konce roku 2018. Právě toto zlevnění se ještě v cenách benzínu i nafty v ČR projeví, takže budou zlevňovat i příští týden.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře