#Lukáš Kovanda, Ph. D.

K Johnu Nashovi mám jen slova obdivu, říká ekonom Kovanda

21. června 2014

John Forbes Nash, geniální americký matematik, který matematickou teorii her aplikoval na ekonomii a v roce 1994 za práci v tomto oboru získal Nobelovu cenu, oslavil 13. června šestaosmdesáté narozeniny. O setkání s Nashem, který zároveň velkou část života trpěl paranoidní schizofrenií, hovořil ve Studiu Zet ekonom Lukáš Kovanda.

Poslechněte si, co Lukáš Kovanda říká o Johnu Nashovi

John Nash získal Nobelovu cenu za ekonomii v roce 1994. Už od konce padesátých let byl ale jeho soukromý a profesní život poznamenán bojem se závažnou psychickou nemocí, provázenou bludy, fixními ideami, depresí a obdobími léčby a medikace.

Životní příběh Johna Forbese Nashe byl zachycen v románu Čistá duše, za který spisovatelka Sylvia Nasar získala Pulitzerovu cenu. Ten se v roce 2001 stal předlohou oscarového filmu se stejným názvem. Nejen o tom, jak Nash snímek natočený podle svého života přijal, ve Studiu Zet mluvil hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

V roce 1958 byla Nashovi diagnostikována paranoidní schizofrenie. Jak se u něj nemoc projevila?

Nástup nemoci byl pozvolný. Naplno propukla až v 60. letech, kdy se z Nashe stala životní troska. Projevovalo se to tak, že chodil po nocích na Princetonu v opuštěných učebnách, čmáral na tabule určité vzkazy, údajně vzkazy bytostí z jiných světů, které mu měly cosi hlásat a on to pak zachycoval. Přezdívalo se mu tou dobou Fantom z Fine Hallu, což je jedna z poslucháren, která je nedaleko místa, kde jsem se s ním sešel. Svět ho měl vlastně za mrtvého. To že žije, věděla jen zasvěcená skupina lidí na Princetonu.

O to větší překvapení bylo, když se v 80. letech začal jeho stav zlepšovat a v 90. letech, kdy se vrátil do života skoro na plno jako zdravý člověk. I když samozřejmě nějaké pozůstatky choroby tam zůstávají do dnešních dnů.

V roce 2001 Nashův život proslavil zejména oscarový film Čistá duše… Viděl jste ten snímek?

Ten snímek jsem viděl už v roce 2001, kdy jsem Nashe téměř neznal, nevěděl jsem tedy, do jaké míry je to smyšlené a do jaké míry je to realita. Sám Nash mi řekl, že ten snímek samozřejmě není objektivním zachycením jeho života, ale zároveň přiznal, že tak roztodivný život, jako je ten jeho, nejde směstnat do filmu tak, aby byl zajímavý. Film ale nijak nehanil.

On to bral jako hollywoodský film, který si na sebe musí vydělat. Bral to, že je film velmi úspěšný. Ovšem myslet si na základě filmu, že přesně takhle se odvíjel Nashův život, by bylo poněkud zavádějící. Jak jsem řekl, je lepší si přečíst knihu Čistá duše autorky Nasarové.

Vy jste s Johnem Nashem osobně setkal. Jak na vás působil?

Na tom setkání jsem byl s fotografkou, která má údajně schopnost vidět aury lidí – já tu schopnost nemám – a u Nashe viděla jakousi modrou auru – auru, se kterou se nesetkala u nikoho jiného – nebo možná u jednoho člověka v životě. Takže ten člověk je velmi zvláštní i ze spirituálního pohledu.

Co si z jeho života vzít? Určitě to, zůstat sám sebou. Protože jestli Nashe je možné něčím charakterizovat, tak tím, že zůstal za všech okolností sám sebou, že nikdy nepodléhal nějakým vlivům, že mu sláva absolutně nestoupla do hlavy. Vezměte si, kolik lidí dnes o sobě může říct, že o nich byl natočen oscarový snímek… A pak do učebny přijde v ošuntělém saku, vytáhne košili… Máte pocit, že je to nějaký důchodce, který jde nakupovat do IKEA, a začne s vámi rozmlouvat úplně normálně, jako by se nechumelilo. Tohle velkým způsobem obdivuji – to, jak dokázal, aby mu sláva nestoupla do hlavy.

Samozřejmě tam je stále vidět určitý pozůstatek jeho choroby, protože když se ho zeptáte na otázku, tak odpovídá oklikou – pro mě pak bylo těžké ten rozhovor zpracovat do nějaké alespoň trochu čitelné podoby, protože on neustále odbíhal k jiným tématům. Někdy se i dostával do situace, kdy už mu bylo velmi špatně rozumět, co chtěl vlastně říci. Člověk musel poselství, které chtěl sdělit posluchači, hledat mezi řádky. Setkat se s takovou osobností ale určitě bylo jedním z největších zážitků v mém životě. Mám k němu jen slova obdivu.

Odvysíláno na rádiu Zet.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře