#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Jak je to ve skutečnosti s odměnami lékařů. Vláda roztočila platovou spirálu a teď neví, jak ji zastavit

6. května 2019

Ta zpráva na prvních poslech zní až neuvěřitelně příznivě. Platy lékařů i sester v českých nemocnicích výrazně vzrostly, jejich odměny se dnes už téměř vyrovnají těm evropským. Podle nejnovějších dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky překročí v roce 2019 průměrná odměna lékařů v nemocnicích 84 tisíc korun, u sester je to 43 tisíc korun.

Podstatné je, že se v uvedeném vyjádření tolik akcentuje slovo „odměna“. Citované sumy výdělků totiž zahrnují peníze nejen ve formě samotného platu či mzdy, ale právě také odměn, včetně výdělků za služby či presčasy. Třeba mladší lékaři, kteří průměrně v základu berou mezi třiceti a čtyřiceti tisíci korun, se mohou citovanými sumami cítit až uraženi.

Vláda se tak trochu chytá do vlastní pasti. Ještě donedávna rozhazovala, když ekonomika jela naplno, a nyní, když ekonomika brzdí, chce své výdaje omezovat. Jenže lékaři, ale i další veřejní zaměstnanci už jsou namlsáni růstem z předchozích let. Vláda přidáváním roztočila platovou spirálu a teď má těžkou hlavu z toho, jak ji zastavit. Proto ministr zdravotnictví předstupuje s tím, kolik že už lékaři a sestry berou, doufaje, že je chuť po dalším přidávání přejde, což je ovšem bláhová úvaha. Roztočenou platovou spirálu půjde těžko zastavit, jelikož s jídlem roste chuť.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře