#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Investory vyděsila jednomyslnost bankovní rady

2. srpna 2018

Koruna dnes navzdory zvýšení úrokových sazeb oslabila vůči euru. Závěr ji zastihl na úrovni 25,67 korun za euro, za den ztratila devět haléřů. Vyplývá to z informací na serveru Patria Online. Bezprostředně po oznámení České národní banky o zvýšení sazeb koruna oslabila o dva haléře, později během tiskové konference guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka ztratila dalších šest haléřů. Možnou příčinou je jednomyslné rozhodnutí rady ČNB, míní ekonom Lukáš Kovanda.

Bankovní rada ČNB dnes rozhodla o zvýšení základní úrokové sazby, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, o čtvrt procentního bodu na 1,25 procenta. Rozhodnutí bylo jednomyslné, uvedl Rusnok na tiskové konferenci. V případě, že koruna bude setrvávat na slabších úrovních a v české ekonomice budou přetrvávat tlaky na růst cen, nelze vyloučit další zvýšení úrokových sazeb v letošním roce, dodal.

Za propadem koruny může stát i jednomyslné rozhodnutí rady centrální banky. „Nabízí se vysvětlení, že za jistých okolností mají jednomyslná rozhodnutí té či oné centrální banky kontraproduktivní důsledek. Investoři si totiž mohou pomyslet cosi v tom smyslu, že už je situace asi fakt vážná, když se bankéři shodují „jako jeden muž“, okomentoval hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Stejná situace podle ekonoma nastala i ve Velké Británii, kde také došlo ke zvýšení sazeb. „Tato jednomyslnost navzdory zvýšení sazby mezi investory vyvolala další nejistotu a jali se liber raději zbavovat. Méně je někdy více. Pokud by hlasování v Bank of England nebylo tak jednoznačné, investoři by si to možná nevyložili až jako panickou situaci a libry by si ve větší míře podrželi,“ míní Kovanda. Jinými slovy – investoři si podle ekonoma mohou myslet, že centrální banka je ve vleku globálních sil, které nedokáže ovládat.

Česká měna oslabila i vůči dolaru, a to o dvacet haléřů na 22,11 korun za dolar.

Vyšlo v E15.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře