#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Inflace se Čechů dotkne víc než dřív. Investor poradil, jak peníze ochránit

31. března 2022

Jak se ochránit před rekordní inflací? Ve čtvrtečním pořadu Naše Česko radil investor Michal Kviečinský, generální ředitel a partner společnosti MiddleCap, s ekonomem Lukášem Kovandou.

Česká národní banka ve čtvrtek zvýšila základní úrokovou sazbu. Ta bude nejvýše od roku 2001. Celá jedna generace českých podnikatelů tak vysoké úroky nikdy nezažila. Vladimir Putin navíc ve stejný den oznámil, že pokud mu evropské země nebudou platit v rublech, tak od 1. 4. učiní kroky k uzavření plynovodů do Evropy.

S tím podle ekonoma Lukáše Kovandy souvisí i to, že ČNB zvýšila úrokové sazby. „ČNB tak činí, aby krotila inflaci, včetně té způsobené růstem cen energií,“ nastínil v pořadu Naše Česko Kovanda.

Kvůli rekordně vysoké inflaci tak lidé budou tratit, pokud mají peníze uložené v bance. Podle investora lidé budou spořit, ale to není ideální ochrana. „Naši rodiče, když byla v 90. letech vysoká inflace, tak lidé kupovali zahraniční měnu jako ideální způsob ochrany. Toto dnes už nedává smysl, protože inflace je globální, minimálně celoevropská,“ míní Michal Kviečinský, generální ředitel a partner společnosti MiddleCap.

V tuto chvíli je podle něj nejlepší ochrana před ztrátou hodnoty peněz investice do stabilních komodit. „Běžný spotřebitel si v řádu pár desítek tisíc korun může koupit zlato, které bývá dobrou ochranou vzhledem k vysoké inflaci. Lidé mohou také investovat do fondů, které se zaměřují na nemovitosti,“ radí Kviečinský.

​Podle něj je tedy nejlepší ochranou investice do nerostných surovin, drahých kovů a také nemovitostí. „Pokud nedosáhnete na nemovitost, dá se investovat do realitních fondů. Můžete si koupit také fyzické zlato, takže třeba mince a malé cihličky i virtuální zlato na burze.“

Zlato je navíc likvidní, takže když člověk potřebuje ty peníze zpátky do hotovosti, není s tím většinou podle investora problém. Oproti tomu investice do fondů jsou dlouhodobější a může tam nastat nějaký krátkodobý pokles. „Zlato je principiálně stabilní v posledních desítkách let. Podle mě to není špatný nápad,“ uzavírá Kviečinský.

Rozhovor je k shlédnutí na tn.nova.cz.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře