#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Hypotéky v Česku se propadají, stále jsou však výrazně dražší než na Slovensku. Maďaři a Poláci je ovšem mají násobně dražší než Češi

20. září 2019

Hypotéky v srpnu opět zlevnily. A to poměrně výrazně. Průměrná sazba hypoték v ČR – Fincentrum Hypoindex – poklesla z červencové úrovně 2,68 procenta na 2,61 procenta. Hypotéky jsou tak nejlevnější od loňského října. V rámci zemí Visegrádské skupiny jsou hypotéky v České republice výrazně levnější než hypotéky v Polsku i v Maďarsku. Evropská hypoteční federace uvádí pro letošní první čtvrtletí v případě České republiky průměrnou sazbu hypoték na úrovni 2,97 procenta. V případě Polska je srovnatelná průměrná sazba hypoték na úrovni šesti procent, v případě Maďarska pak na úrovni 5,17 procenta. Levnější než v Česku jsou ovšem hypotéky na Slovensku, kde průměrná sazba v letošním prvním čtvrtletí pohybovala pod dvěma procenty.

Dobrou zprávou pro všechny zájemce o bydlení v Česku je to, že hypotéky budou zlevňovat i nadále. Budou zlevňovat i v dalších zemích Visegrádské skupiny. Kdo tedy hypotéku nepotřebuje nutně hned teď, může zkusit štěstí vyčkáním na ještě nižší sazby. Pravděpodobnost úspěchu je poměrně vysoká. Nebo si může při individuálním jednání v bance o výši sazby zkusit vyjednat nižší než nabídnutou sazbu právě s poukazem na další zlevňování hypoték. Hypoteční bankéř by na to mohl slyšet. Mezi bankami totiž probíhá ostrý konkurenční boj o klienta, který se s nedávným poklesem tržních úrokových sazeb dále vyostřil. Pro banky je v čase klesajících úrokových sazeb hypoteční úvěrování ještě relativně výnosnějším byznysem než při sazbách vyšších, a to navzdory faktu, že i u hypoték jsou se sazbami dolů.

Nutno však dodat, že tržní úrokové sazby v posledních zhruba měsíci opět stoupají, což výhledově zbrzdí další zlevňování hypoték. Například výnos desetiletého českého vládního dluhopisu se v srpnu přechodně ocitl pod úrovní jednoho procenta, nejníže od první poloviny roku 2017, avšak od té doby vzrostl na současnou úroveň 1,43 procenta. Přitom právě vývoj výnosu desetiletých českých bondů je s vývojem průměrné hypoteční sazby poměrně těsně svázán. Světový trh se nyní tolik neobává zásadního globálního ekonomického útlumu jako právě v srpnu, pročež úrokové sazby dluhopisů opětovně stoupají.

V dalších měsících proto lze očekávat spíše mírnější pokles průměrné úrokové sazby hypoték v ČR. Urychlit by jej mohlo citelné zhoršení mezinárodní ekonomické situace, například kvůli eskalaci obchodních válek či kvůli nezvládnutému brexitu. I když Česká národní banka ponechá svoji základní sazbu letos pravděpodobně beze změny, na stávající úrovni dvou procent, hypoteční sazby mají kvůli letošnímu zlevňování zdrojů, kterými banky hypoteční úvěry kryjí, další prostor k poklesu. Nelze vyloučit, že průměrná sazba hypoték do konce letošního roku klesne pod úroveň 2,5 procenta. Vyčkat na další pokles sazeb hypoték se tedy opravdu může vyplatit.

Druhou zásadní proměnnou, kterou kupující sleduje při pořizování nemovitosti na hypotéku, je kromě samotné hypoteční sazby pochopitelně cena nemovitosti. Nemovitosti v ČR dále zdražují, byť mírněji než v uplynulých letech, což je tedy naopak argument proti vyčkávání. Navíc když zlevňující hypotéky mohou opět zvýšit poptávku po nemovitostech.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře