#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Home Credit není jediný, kdo aktuálně stáhl záměr vstoupit na burzu v Hong Kongu. Souvisí to i se situací v čínském maloobchodním segmentu

22. listopadu 2019

Skupina Home Credit podle svého dnešního oznámení nebude pokračovat v procesu vstupu její stoprocentní dcery, Home Credit NV, na hongkongskou burzu. Jako důvod skupina uvádí nepříznivé tržní podmínky.

Jde zřejmě jak o nepřízeň podmínek v samotném Hong Kongu, kde už několik měsíců probíhají masové protestní bouře tamního obyvatelstva, tak o nepřízeň podmínek, které čelí čínský maloobchodní segment. Možné přehodnocení rozhodnutí vstoupit na hongkongskou burzu v poslední době avizovalo více firem. Pro vstup se však nerozhodly ty úzce spjaté právě s čínským maloobchodním segmentem, zatímco například firma orientovaná na vývoj umělé inteligence nakonec vstupuje.

Koncem října se rozhodl stáhnout svůj záměr vstoupit na hongkongskou burzu skupina JS Global Lifestyle Company, jež ovládá třeba čínského výrobců kuchyňského náčiní Joyoung a zaměřuje se obecněji na segment potřeb pro domácnost. Primárním úpisem akcií zamýšlela skupina JS Global získat více než 460 milionů dolarů, avšak nepodařilo se jí zajistit dostatečný objem objednávek svých akcií. Takže úpis raději stornovala.

Čínská ekonomika se totiž kvůli probíhající celní válce s USA, která začala počátkem loňského roku, ocitá pod značným nepříznivým tlakem. Jedním z jeho důsledků je to, že tamní spotřebitelé omezují své výdaje za zboží od mobilních telefonů, přes právě potřeby pro domácnost až třeba po nábytek. Maloobchodní tržby v Číně letos v říjnu rostly meziročně reálně tempem 4,9 procenta, tedy prakticky nejpomaleji v tomto tisíciletí.

JS Global Lifestyle Company přitom už loni vykázala dvacetiprocentní meziroční pokles čistého zisku. Vzhledem k tomu, že ani vyhlídky čínského spotřebitelského nejsou nijak zvlášť příznivé, investoři se rozhodli ve velkém zůstat stranou a do akcií firmy neinvestovat. Podobný sentiment zavládl zjevně také v případě plánovaného úpisu akcií Home Creditu, který se zaměřuje na spotřebitelské půjčky, takže zhoršováním nálady čínského spotřebitele je pochopitelně zasažen též.

Důvodem stažení záměru vstoupit na hongkongskou burzu tedy v případě těchto společností evidentně není jen samotná situace v Hong Kongu, zmítaném kromě pouličních bouří i souvisejícím propadem ekonomiky a první recesí za uplynulých deset let, ale také právě nepříznivá dynamika čínského maloobchodu. Kondice čínského maloobchodu je z hlediska obchodních cílů společnosti jako Home Credit či JS Global klíčovým ukazatelem.

Některé firmy z jiných oborů, než je maloobchod, sice avizovaly přehodnocení záměru vstoupit na hongkongskou burzu rovněž, ale nakonec se pro vstup rozhodly. Například čínská společnost Megvii, která se dokonce letos ocitla na americké černé listině technologických firem, nakonec na burzu vstupuje. Není tak zatížená kondicí čínského maloobchodu, protože se zaměřuje na rozvoj umělé inteligence.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře