#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Génia leká chřadnoucí dolar… a Krugman

7. srpna 2011

Ten muž je génius. Z této jedné holé věty sestával doporučující dopis, jejž mladému matematikovi Johnu Nashovi napsal koncem čtyřicátých let jeho profesor. Nash se tak ocitl na univerzitě v Princetonu, kde zahájil doktorská studia. Bylo mu lehce přes dvacet. Svoji genialitu potvrdil a hned v roce 1950 získal doktorát. O generaci starší matematici jen zírali, když překládal řešení do té doby neřešitelných matematických problémů. Z génia se stala hvězda – časopis Fortune jej v roce 1958 označil za hvězdu „nové matematiky“.

Genialita nemívá daleko k šílenství – a Nash (nechtěně) potvrdil i toto. Právě koncem padesátých let se u něho naplno projevila ničivá schizofrenie. Začal slýchat podivné hlasy. Přišel o svůj univerzitní post. Nemoc rozvrátila i jeho manželství. Zbytek světa jej odepsal, měl jej za mrtvého. Jen na Princetonu se o něm ještě vědělo, stal se z něho „fantom z Fine Hallu“ (budovy princetonské katedry matematiky). Tam duševně již těžce chorý Nash po nocích psával na tabule roztodivné rovnice, v nichž úzkostně hledal tajná poselství, ve kterých se snad i odrážely v šíleném echu ony hlasy.

Více než půlstoletí poté, kdy nemoc propukla, se autor blogu s Nashem schází. Pár krůčků od Fine Hallu. Někdejší „fantom“ působí při rozhovoru pro zvláštně, ale ne šíleně. Nemoc totiž začala v osmdesátých letech ustupovat. V roce 1994 se Nash dokonce dočkal Nobelovy ceny za ekonomii, později se podruhé oženil a v Hollywoodu vznikl film Čistá duše (získal čtyři Oscary) o jeho pohnutém životě.

Zvláštně Nash působí nejen vzezřením, nýbrž i odpověďmi na otázky (rozhovor s ním se na blogu brzy objeví). Většinou odpovídá oklikou či úplně odbočí. Řeč je hlavně o ekonomii a ekonomice. Nashe už nelekají podivné hlasy, ale znehodnocování dolaru*. Leká jej i Paul Krugman, laureát ekonomické Nobelovy ceny a činorodý publicista. „Vždycky vím předem, jaký bude jeho názor na to a to,“ stěžuje si Nash. Na Krugmanovi ilustruje své přesvědčení, že ekonomové jsou dnes mnohdy jen obhájci určitých politických názorů – nejsou nezávislí, nejsou „sví“. Neslýchal-li zrovna podivné hlasy, Nash „svůj“ vždy byl. A je.

* To zjevně leká i vlivnou ratingovou agenturu Standard & Poor’s, která právě snížila Spojeným státům hodnocení schopnosti dostávat závazkům ze známky AAA, kterou udělovala nepřetržitě od roku 1941, na AA+.

Lukáš Kovanda, Princeton, USA

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře