#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Finanční krize graficky: Dnes je černý pátek

10. října 2008

Velká finanční krize právě dnes nabírá nevídané obrátky. Jeden údaj za všechy: Erste Bank, mateřská firma České spořitelny, ztratila na pražské burze během několika hodin čtvrtinu své hodnoty.

Vrcholní bankéři, v klidných časech údajně muži a ženy s ocelovými nervy, hvězdy titulních stránek finančních periodik, pobíhají po zasedačkách finančních ústavů jako tygři v kleci a věští konec světa.

Miliardy obyčejných lidí, jichž se hospodářský útlum způsobený krizí dotkne, dnes žijí svůj první „černý pátek“, aniž o tom pořádně tuší. Dozvědí se to brzy.

Centrální banky pumpují do bankovního sektoru miliardy záchranných dolarů, ale ty už nezabírají. Celý svět se ocitl v „pasti likvidity“: centrální banky poskytují peníze bankám komerčním, ale ty je zadržují na svých účtech, nepůjčují si mezi sebou, neúvěrují firmy, korporace a jiné subjekty. Chybí byť jen špetička důvěry.

Dobře to vystihuje takzvané rozpětí TED (viz obrázek: graf za období od začátku roku 2004 do nynějška), jež značí rozdíl úrokových sazeb na mezibankovním trhu a sazeb amerických pokladničních poukázek. Jinými slovy, jde o rozdíl v ceně úvěru bezpečnému subjektu (americké vládě) a tržnímu, tudíž rizikovějšímu subjektu. Čím vyšší rozdíl je, tím rizikovější je půjčování v privátní sféře. Čím výše křivka je, tím více jsou kreditní toky – mazivo hospodářského soukolí – zamrzlé.

Kolosální nemovitostní bublina v USA splaskla, splaskávají i menší realitní bubliny v jiných zemích, hlavně v západní Evropě. Na ceny těch nemovitostí byla navázána další odvětví – díky vyšponované, nereálné ceně domů – a politice levných peněz americké centrální banky – se i nereálně vysoce úvěrovalo. „Pákovalo“. Nyní probíhá celosvětové „odpákování“. Splaskávají tak i bublinky přímo ve finančním sektoru. Nemovitostní bublina „prdla“ a stahuje ostatní odvětví. Vše enormně zesiluje panika burzovních hráčů, kteří utíkají k hotovosti.

Pokud začnou takhle k hotovostí utíkat střadatelé, nastane gigantický „run“ na banky, který předpovídá Nouriel Roubini. Před dvěma lety předpověděl těžký kolaps finančního sektoru. Nemýlil se. Mýlí se nyní?

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře