#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Embargo na dovoz uhlí z Ruska českou ekonomiku nepoškodí

5. dubna 2022
Pouze necelých 7 % dováženého černého uhlí je z Ruska, hnědé uhlí Česko prakticky nedováží.

Rusko představuje čtvrtého největšího dovozce černého uhlí do České republiky. Po Polsku, USA a Kanadě. Loni Česko z Ruské federace dovezlo přes 300 tisíc tun černého uhlí. Celkový dovoz přitom činil zhruba 4,5 milionu tun. Rusko se tak na dovozu černého uhlí do ČR podílí z necelých sedmi procent. Takový podíl lze poměrně snadno nahradit dodávkami z jiné země či zemí, než je Rusko.

Embargo na ruské uhlí v ČR samo o sobě nezpůsobí ani zdražení elektřiny, protože z černého uhlí už se elektřina vyrábí pouze v jediné elektrárně, Elektrárně Dětmarovice, kde navíc bude tato výroba z černého uhlí podle všeho již letos končit.

Hnědé uhlí se do ČR prakticky nedováží, resp. jeho dovoz v porovnání s objemem vlastní produkce v severočeských revírech je zcela zanedbatelný.

Dovezené černé uhlí se v ČR průmyslově využívá hlavně v podnicích na Ostravsku. Na Ostravsku, resp. Karvinsku také Česko těží černé uhlí své vlastní, i když už jen v jediném dole, Dole ČSM (Československé mládeže) ve Stonavě. Ten patří státem vlastněnému podniku OKD. OKD ročně vytěží přes dva miliony tun uhlí. Z toho zhruba 1,5 milionu tun představuje uhlí koksovatelné a zbytek pak energetické černé uhlí. Těžba ve Stonavě ale nejspíše skončí také letos.

Koksovatelné uhlí se používá v hutnictví jako palivo, ale také jako činidlo, které je důležité při přeměně surové rudy v železo. Uhlí využívají hutě na Ostravsku, především ty patřící podniku Liberty Ostrava a pak také Třineckým železárnám. Klíčovým výrobkem těchto provozů je ocel. Ocel obecně slouží třeba jako základ při výrobě automobilů nebo ve stavebnictví při realizaci domů a dalších staveb typu mostů.

Zmíněné energetické černé uhlí je pak hlavním zdrojem energie v tepelných elektrárnách. V Česku jej ještě stále využívá zmíněná Elektrárna Dětmarovice společnosti ČEZ. Slouží však i k výrobě tepla, například v teplárnách společnosti Veolia Energie, a obecně také při výrobě cementu, papíru nebo v chemickém průmyslu.

Poslední černé uhlí by se ale v Česku mělo vytěžit letos, takže závislost na dovozu, zejména ze zámoří, se tudíž nadále prohlubuje tak jako tak. S embargem na dovoz ruského uhlí bude muset dojít ke změně struktury dodavatelských zemí, což by však neměl být fatální problém.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře