#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Elon Musk chce koupit celý Twitter a stáhnout jej z burzy – za skoro bilion korun

14. dubna 2022
Pokud se mu to podaří, na síť se zřejmě vrátí Donald Trump.

Akcie Twitteru dnes během obchodování před zahájením řádné seance v USA vylétly o 20 procent poté, co vyšlo najevo, že sociální síť chce koupit Elon Musk a stáhnout z burzy. Obchod by Twitter ocenil na 43 miliard dolarů, v přepočtu 963 miliard korun. Dle Muska bude Twitter moci následovat principy svobody slova teprve, pokud bude mimo burzu, s nynějším managementem není spokojený.

Musk, zakladatel, hlavní akcionář a generální ředitel automobilky Tesla, tak zjevně usiluje Twitter ovládnout v rámci nepřátelského převzetí. Za akcii Twitteru nabízí 54,20 dolaru. Pokud by se mu podařilo sociální síť ovládnout, je pravděpodobné, že se tvář Twitteru výrazně promění. Zřejmě by se na něj vrátil třeba exprezident Donald Trump. Trumpův účet byl Twitterem zrušen na konci jeho prezidentování, měl porušovat zásady sítě.

Naopak akcie Tesly se v reakci na zveřejnění Muskova úmyslu koupit klesly, o 1,5 procenta. Investoři se obávají, že Musk se nebude moci soustředit tolik na rozvoj automobilky, pokud bude zaměstnán rozvojem Twitteru. Navíc na nákup sociální sítě by padly finanční prostředky, které by Musk mohl využít na investice do rozvoje Tesly.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře