#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Dokonalá bouře

16. července 2012

POP-EKONOMIE

Sekli se Mayové jen o rok? Při poslechu nedávného rozhovoru Nouriela Roubiniho, který bývá označován za proroka finanční krize, se tomu tak vskutku zdá. Roubini v roce 2013 očekává celosvětovou ekonomickou i politickou „dokonalou bouři“, která – zdá se – smete staré pořádky.
Jaké jsou argumenty respektovaného ekonoma, takzvaného Doktora Zkázy?
1) V roce 2013 vlády a centrální banky definitivně vyčerpají arzenál „záchranných opatření“, kterými si nyní pouze kupují čas.
2) Dosud jen pomalý, brzděný pád
Evropy se změní ve volný pád.
3) Poslední data z USA hovoří o příchodu stagnace, ne­ ­li dokonce další recese.
4) Zdá se být stále zřejmější, že Čína
přistane spíše tvrdě, nikoli měkce.
5) Všechny klíčové „emerging markets“ (Čína, Rusko, Indie, Brazílie, ale také Mexiko či Turecko) velmi citelně zpomalují v ekonomickém růstu. Částečně kvůli krizi v eurozóně a v Británii, částečně kvůli tomu, že nejsou s to provádět nutné reformy.
6) K tomu všemu tiká časovaná bomba války Spojených států a Izraele proti Íránu (jež podle některých expertů bude předehrou třetí světové válce). Vyjednávání selhávají a sankce selžou též, míní Roubini. Obama si válku nepřeje před volbami. Po volbách – bez ohledu na to, zda vyhraje on nebo Romney – však bude její pravděpodobnost vskutku vysoká.
Ceny ropy by se v takovém případě v mžiku zdvojnásobily.
7) Kolaps eurozóny + druhá recese v USA + těžké přistání Číny + těžké přistání dalších „emerging markets“ + válka na Blízkém východě = celosvětová dokonalá bouře. Snad bude platit ono pověstné české, že žádná kaše se nejí tak horká, jak se uvaří…

Vyšlo v Profitu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře