#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Davos: bankéři versus politici

1. února 2010

Bankéři proti politikům. I tak lze vystihnout čtyřicátý ročník Světového ekonomického fóra. Švýcarský Davos, kde vrcholné setkání včera skončilo, jistě pamatuje idyličtější ročníky. Bojovalo se o podobu regulací, jež by měly zabránit další finanční krizi.

Šik politiků vedl do boje americký prezident Barack Obama, i když jenom na dálku, neboť se setkání osobně neúčastnil. Bankéře už před fórem zaskočil úmyslem znemožnit bankám vlastnit či sponzorovat hedgeové fondy a fondy soukromého kapitálu. Vytáhl rovněž proti takzvanému proprietárnímu obchodování, při němž banky obchodují s vlastními penězi nikoli s penězi klientů a snaží se dosahovat rychlých zisků, aniž přitom usilují o dlouhodobé investování.
Proprietární obchodování je pro banky zdrojem snových zisků. Například americká banka Goldman Sachs vydělávala v posledním čtvrtletí loňského roku v přepočtu miliardu korun denně. Lloyd Blankfein, její nejvyšší šéf, v Davosu chybí. Fóra se ale účastní například Josef Ackermann, výkonný ředitel Deutsche Bank, který je klíčovou postavou v pomyslném šiku bankéřů. „Globální finanční trhy, které dnes máme, si žádají i globální finanční pravidla,“ říká. Sdílí názor, že velké banky jsou pro světovou ekonomiku zásadní a jejich rozdrobení, jež chtějí politici, není přínosné. Izolované snahy USA či Velké Británie o vlastní podobu regulace jsou prý v propojeném světě zpátečnické.
Za Obamou však stojí třeba i „prorok krize“, profesor ekonomie Nouriel Roubini nebo finančník a filantrop George Soros. Míní, že Obama bojuje na správné straně a neměl by se zdráhat použít proti bankéřům ještě tvrdší zbraně. Boj finančníků s politiky bude pokračovat i po skončení čtyřicátého „Davosu“, jehož se letos na rozdíl od těch minulých neúčastnil český prezident Václav Klaus.

Vyšlo v Týdnu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře