#Lukáš Kovanda, Ph. D.

ČR jako oběť brexitu? V Rozstřelu odpoví ekonom Kovanda a náměstek Bärtl

9. ledna 2019

Velká Británie opustí Evropskou unii 29. března. Stále však není jasné, za jakých podmínek brexit proběhne. O dopadech tohoto kroku na Českou republiku budou ve čtvrtečním Rozstřelu debatovat ekonom Lukáš Kovanda a Vladimír Bärtl, náměstek ministerstva průmyslu a obchodu ze sekce EU a zahraničního obchodu.

Pokud dojde k tzv. tvrdému brexitu a Spojené království opustí Evropskou unii bez dohody, mohlo by to mít na ČR značně negativní dopad. Některé prognózy hovoří o tom, že by v tomto případě mohlo být Česko z hlediska negativních dopadů na ekonomiku pátou nejpostiženější zemí.

Hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda a náměstek Bärtl budou ve čtvrtek od 12:30 rozebírat jak nejhorší variantu příštího vývoje tak další možnosti, které jsou pro Británii aktuálně ve hře. Klíčový však bude dopad odchodu z Unie na vzájemný obchod mezi Českem a Velkou Británií. Ministerstvo průmyslu a obchodu už pro podnikatele vytvořilo speciální infolinku, na které se mohou na brexit ptát.

Velká Británie zase spustila web, který poradí občanům a firmám EU s přípravou na brexit.

Na co se čeští podnikatelé nejvíc ptají? A existuje šance, že si po 29. březnu vyjedná Česká republika s Británií nějakou výhodnější smlouvu? Odpovědi zazní ve čtvrtečním pořadu Rozstřel na iDNES.cz.

Vyšlo na idnes.cz.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře